Cervical omur tümörlerinin bölge biyomekaniğine etkilerinin incelenmesi
The Investigation of the effects of cervical vertebra tumours into regional biomechanics
  1. Tez No: 109697
  2. Yazar: MUSTAFA YİĞİTER KESİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHİYE KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET İnsan boyun omurunda oluşacak tümörün, omurganın farklı konumlarında bölge biyomekaniğine etkisini görmek amacıyla, boyun bölgesinde olan bir omur modellenerek analizi yapılmıştır. Bu amaçla omur modelinin oluşturulmasmda bilgisayarlı tomografi (CT) görüntülerinden yararlanılmıştır. Model oluşturmada bilgisayarlı tomografi görüntülerinin yanı sıra, Microsoft Photo Editör, Paint, Design CAD ve ANSYS programlan kullanılmış olup, sağlam ve tümörlü omurların analizleri ise ANSYS programında yapılmıştır. Yapılan bu işlemler sonucunda, sağlam ve tümörlü omurların, omurganın farklı konumlarında ne kadar yer değiştirme ve eşdeğer gerilmelere maruz kaldığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Omur, Omurga, Boyun omurgası, Tümör, Sonlu Elemanlar Metodu, Analiz.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT In this study a vertebra located on the cervical spine has been modelled and analysed in order to see the effects of a tumour over the cervical spine for the various portions of the vertebra. Views through computed tomography has been utilied while modelling the vertebra. Software used in this study were Microsoft Photo Editör, Paint, Design CAD and ANSYS, where as ANSYS has been used primarity for the analysis of heahy and infected vertebra. The result of this study were the magnitude as well as comparasion of the stress and displacement of healty and infected vertebra. Keywords : Vertebra, Spine, Cervical Spine, Tumour, Finite Elements Method Analysis.