Karışım ipliklerinin mukavemet özelliklerini etkileyen faktörler üzerine bir araştırma
An Investigation about the factors that effects tenacity properties of blend yarns
  1. Tez No: 109704
  2. Yazar: SÜLEYMAN ALPER ENHOŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bu çalışmada karışım ipliklerinin mukavemet özelliklerini etkileyen faktörlerin iplik özelliklerine olan etkilerini incelemek amacıyla karışım iplikleri üretilmiştir. Öncelikle, ring iplik üretim hattında üretim prosesi sabit tutularak ama karışım bileşenleri değiştirilerek karışım iplikleri üretilmiştir. Üretilen her bir iplik tipinin doğrusal yoğunluk, karışım oranı, büküm miktarı ölçümleri yapılmış ve karışım bileşeni değişiminin iplik kopma mukavemeti, iplik kopma uzaması, iplik düzgünsüzlüğü, ince yer sayısı, kalın yer sayısı, neps ve tüylülük üzerindeki etkileri istatistiksel analiz yöntemleri ile incelenmiştir. Karışım bileşenlerinin mukavemet özellikleri test edilerek mukavemet- uzama eğrileri alınmış ve bu eğriler kullanılarak karışım oranına bağlı iplik mukavemet davranışı eğrileri çizilmiştir. Bu eğriler yardımıyla teorik kopma mukavemeti ve gerçek kopma mukavemeti değerleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In order to examine the effects of the factors that influence yarn tenacity properties on yarn properties, blend yarns has been manufactured for this study. At first, blended yarns has been manufactured by keeping the ring production mill parameters constant but altering the blend components. For every types of the yarns manufactured; linear density, blend ratio and twist amount measurements has been carried out and the effect of blend component variation on yarn tensile properties, yarn evenness, thin-thick place amount, neps and hairiness has been investigated by stastical methods. The strenth properties of blended yarns has been tested and tenacity - elongation has been plotted and blend ratio depended yarn strength behaviour curves has been formed by using these curves. Theorical yarn breaking strength values and experimental yarn breaking strength values were compared according to these curves.