Bazı dokuma kumaşların eğilme ve katlanma davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between bending and creasing behaviour of some woven fabrics
- Tez No: 109722
- Danışmanlar: PROF. DR. H. RİFAT ALPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Bu çalışma kapsamında, bezayağı dokunmuş % 100 pamuklu ve % 100 polyester kumaşlarda eğilme ve katlanma davranışı arasındaki ilişki araştırılmıştır. İlk bölümde, çalışmanın amacı ile kumaşların eğilme ve katlanma özelliklerine dair çok temel açıklamalar sunulmuştur. İkinci bölümde konu ile ilgili kaynaklar özet halinde verilmiştir. Üçüncü bölümde, çalışmalarda kullanılan kumaşların özellikleri, kullanılan test aletleri ile özellikleri verilip, belirlenen kumaş özelliklerinin ölçüm yöntemleri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde yapılan ölçümler sonucunda elde edilen bulgular verilmiştir. Son bölümde ise, kumaşların eğilme ve katlanma davranışları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacı ile, deneylerden bulunan sonuçlar kullanılarak istatİski analiz yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER Eğilme Rijitliği, Eğilme Uzunluğu, Katlanma Açısı, Pamuk, Polyester, Bezayağı
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study, the relationship between bending and creasing behaviour of %100 cotton and % 100 polyester plain woven fabrics has been investigated. In the first chapter, the aim of the study and fundamental definitions relevant to bending and creasing properties of woven fabrics have been presented. In the second chapter a summary of the literature survey has been given. In the third chapter, properties of fabrics used throughout the experimental work, the testing instruments and their properties have been given, measurements of the fabric properties have been explained. In the fourth chapter, experimental results have been presented. In the last chapter, in order to determine the relationship between bending and creasing behaviour of fabrics, the statistical analyses have been carried out by the help of the experimental results. KEY WORDS Flexural rijidity, Bending Length, Crease Recovery Angle, Cotton, Polyester, Plain