Farklı zorlamalı tüy dökümü metotlarının kekliklerde bazı verimlere etkisi
Effect of different forced moulting methods on some production characteristics on partridge
  1. Tez No: 195184
  2. Yazar: ŞAMİL GÜNHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL KIRIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu araştırmada değişik zorlamalı tüy dökümü metotlarının kekliklerin yumurta verimi ve kuluçka özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Araştırmada her biri 40 dişi, 20 erkek olan 4 ayrı grup kullanılmıştır. Tüy döküm döneminde 1. grup % 20 arpa, % 20 buğday kepeği, % 20 yulaf ve % 40 mermer tozu, 2. grup % 60 buğday kepeği, % 40 mermer tozu, 3. grup % 60 yulaf, % 40 mermer tozu ile serbest olarak beslenmiş, kontrol grubuna ise kısıtlı yemleme ve aydınlatma programı uygulanmıştır. 1., 2., 3. ve kontrol gruplarının yumurta ağırlığı, yumurta verimi, döllülük oranı, çıkım gücü değerleri sırasıyla; 22.19, 21.44, 22.85 ve 22.26 g; % 39.46, 30.04, 36.29 ve 39.54; % 74.44, 72.10, 51.63 ve 75.59; % 40.88, 46.10, 31.87 ve 46.82; % 53.29, 62.04, 56.16 ve 60.50 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of different forced molting methods on egg production and hatchability characteristics of partridge was investigated. Four different group consist of 20 male 40 female partridge was used as a research material. During the forced molting period, first group was fed with a ration include 60 % barley, 20 % wheat, 20 % oats and 40 % marble powder The second group was fed with a ration include 60 % wheat, 40 %marble powder The third group ratio was 60 % oats and 40 % marble powder. Restricted lighting and feeding program was applied to the control group. Egg weight, egg production fertility rate, hatchability rate of the 1. 2.and 3 group was determined as 22.19, 21.44, 22.85 and 22.26 g; % 39.46, 30.04, 36.29 and 39.54; % 74.44, 72.10, 51.63 and 75.59; % 40.88, 46.10, 31.87 and 46.82; % 53.29, 62.04, 56.16 and 60.50, respectively.