Zorlamalı tüy döktürülen yumurta tavuklarında değişik açlık sürelerinin yumurta verim performansı ile yumurta iç ve kabuk kalite kriterleri üzerine etkileri
Effect of duration of fasting on egg production performance, internal and external egg quality characteristics of forced moulted laying hens
  1. Tez No: 135847
  2. Yazar: KAMİL KÜÇÜKYILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL ERENSAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
11 ÖZET Bu araştırma, farklı açlık sürelerinin zorlamalı tüy döktürülen yumurtacı tavuklarda yumurta verim performansı, yumurta iç kalitesi ve kabuk kalitesi üzerine olan etkileri ile en uygun açlık süresinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 80 haftalık yaştaki Nick- Chick genotipinde ticari yumurtacı tavuklar kullanılmıştır. Araştırma 4 gruptan oluşmuş, birinci gruptaki tavuklar tüy döktürülmemiş (kontrol), ikinci, üçüncü ve dördüncü gruplar sırasıyla 8, 12 ve 16 gün aç bırakmak suretiyle zorlamalı tüy dökümüne tabi tutulmuşlardır. Tüy döktürülen ikinci, üçüncü ve dördüncü gruplarda açlık süresindeki canlı ağırlık kayıpları sırasıyla % 23.21, % 26.43 ve % 32.66 düzeyinde olmuştur. Denemedeki gruplarda tavuk/gün esasma göre yumurta verimi sırasıyla % 54.84, % 63.42, % 66.63 ve % 66.22; yumurta ağırlığı 69.81, 70.86, 70.84 ve 70.22 g; tavuk-gün esasma göre toplam yumurta 92.03,96.31, 97.95 ve 93.94 adet; tavuk-kümes esasına göre toplam yumurta 88.12, 94.46, 96.22 ve 91.70 adet; kınk-çatlak yumurta oranı % 6.96, % 5.39, % 5.30 ve % 5.78; kabuksuz yumurta oranı % 8.42, % 6.26, % 4.34 ve % 4.92 olup, toplam yumurta sayısı hariç diğer bütün özellikler yönünden gruplar arasında belirlenen farklılıklar önemli bulunmuştur (PO.05). Yem tüketimi ve yemden yararlanma oranı bakımından istatistiki farklılık sadece kontrol grubu ile tüy döktürülen gruplar arasında çıkmıştır (PO.05). Zorlamalı tüy döktürülen gruplarda kabuk kalınlığı hariç diğer tüm yumurta kalite kriterleri deneme basma göre iyileşmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT This study was carried out to investigate the effects of varying length of feed withdrawal on egg production performance, internal egg quality and egg shell quality of forced moult laying hens at postmoult period. Also determination of the optimum starving period was aimed. A total of four hundred and eight 80 week-old white laying hens (Nick chick) were randomly assigned to four treatments, which consisted of fed unmoulted controls or hens fasted for 8, 12 and 16 days. The trial was lasted for 24 weeks following initiation of fasting. The body weights of forced moult hens for 8, 12 and 16 days last at the level of 23.21 %, 26.43 % and 32.66 % respectively. Hen-day egg production of treatments was 54.84 %, 63.42 %, 66.63 % and 66.22 %; egg weight was 69.81 g, 70.86 g, 70.84 g and 70.22 g respectively. Total egg production as hen-day was 92.03, 96.31, 97.95 and 93.94; as hen- housed was 88.12, 94.46, 96.22 and 91.70 respectively. Total egg production was not effected by the treatments. Cracked egg ratio was 6.96 %, 5.39 %, 5.30 % and 5.78 %; shelless egg ratio was 8.42 %, 6.26 %, 4.34 % and 4.92 % respectively.