Likralı ipliklerden dokunan kumaşların üretim süreci ve boyutsal özelliklerinin incelenmesi
The Production process and the examination of dimensional properties of the fabrics woven with elastane yarns
  1. Tez No: 109744
  2. Yazar: SERMET ÇETİNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ilk olarak elastan liflerin yapısı, üretim şekli, ısıl özellikleri ve mekanik özelliklen incelenmiştir. Elastik kombinasyon iplik çeşitlen ve bunların üretim metotlarına değinilmiştir. Elastik kumaşların oluşturulmasında dikkat edilecek hususlar ve sanayide karşılaşılan problemler ele alınmıştır. Çalışma kapsamında dokunan çözgü yönünde elastik numune kumaşların üretim süreçlerinin incelenmesinin ardından kumaşların boyutsal özellikleri ele alınmış, kuvvet-uzama eğrileri çıkarılarak elastik davranışları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Kumaş geometrisinin incelenebilmesi amacıyla dokunan numuneler polyester reçine içerisinde sertleştirilerek atkı ve çözgü yönünde enine kesitleri alınmış ve mikroskop altında fotoğrafları çekilmiştir. Elde edilen kesit fotoğraflarından atkı ve çözgü ipliklerinin kumaş içerisindeki yerleşimi ve kesitlerindeki deformasyon gözlenmiştir. Kesit fotoğrafından hareketle ve ayrıca çizim yoluyla geometrik modeller ortaya konmuş, aradaki farklar incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Elastan lifler, Elastik kombinasyon iplik, Elastik kumaş, Kuvvet- uzama eğrisi, Elastik davranış, Kumaş geometrisi, Polyester reçine, Kesit fotoğrafı, Deformasyon, Geometrik model.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study firstly the structure, production method, thermal properties and mechanical properties of the elastane yarns are examined. The types of elastic combination yarns and their processing methods are given. The problems that exist in industry and the points that attention should be paid during weaving of elastic fabrics are mentioned. After the examination of production processes of the warp stretch woven samples, the dimensional properties are investigated. Force - extension curves of the samples are figured out and the elastic behaviours are examined comparatively. The samples are solidified in a polyester resin and the resin is cut through the weft and warp directions and the cross - sections of the samples are photographed under a microscope in order to investigate fabric geometry. The settlement of the yarns in the fabric and the deformation on the cross - section of the warp and weft yarns are observed from the fabric cross - section photographs. Geometric models are exposed both from the cross - section photographs and by drawing methods and the differences between them are examined. Keywords : Elastane yarns, Elastic combination yarn, Elastic fabric, Force-extension curve, Elastic behaviour, Fabric geometry, Polyester resin, Cross-section photograph, Deformation, Geometric model.