Yıldızlı Deresi (Trabzon) Rana ridibunda (Su Kurbağası) populasyonunda yaş tayini ve bazı büyüme parametrelerinin incelenmesi
Age determination and some growth parameters of Rana ridibunda (Water Frog) population from Yıldızlı Stream , Trabzon
  1. Tez No: 109843
  2. Yazar: NURHAYAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. BİLAL KUTRUP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Yıldızlı Deresi (Trabzon) Rana hdibımda populasyonunda yaş tayini ve bazı büyüme parametreleri skeletochronology adı verilen bir yöntemle incelendi. Bireylerin yaşlan, parmak kemiklerinden (falanj) alınan enine kesitlerdeki yaş halkalarının (dinlenme çizgileri=RL) sayılmasıyla belirlendi. Dişilerde maksimum 6, erkeklerde ise 7 yaşında bireylere rastlandı. Vücut boyu dişilerde 55-99 mm arasında, erkeklerde ise 38-83 mm arasında değiştiği ve erkeklerin vücut boylarının dişilerden küçük olduğu bulundu. 2 veya 3 yaşında eşeysel olgunluğa erişenler olmasına rağmen Rana ridibımda bireyleri genellikle 4. kıştan sonra eşeysel olgunluğa erişir. Vücut boyu ile yaş arasında erkeklerde kuvvetli (R=0,547, p=0,0003), dişilerde ise zayıf (R=0,332, p>0,05) korelasyon tespit edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Age Determination and Some Growth Parameters of Rana ridibunda (Water Frog) Population from Yıldızlı Stream, Trabzon Age determination and some growth parameters were studied in a population of Rana ridibunda from Yıldızlı Stream (Trabzon) by skeletochronology. Age was determined for individual frogs by counting the number of resting lines (RL) in cross-sections taken from phalanges. The maximum longevity of females and males was 6 and 7 years, respectively. The minimum age at maturity was 2, at 55 mm body length, for females, and 2, at 46 mm, for males. Body sizes of males are smaller than those of females. Males and females are sexually mature in their fourth year although some of them mature at 2 or 3 years. The body length was ranged from 55 to 99 mm in females and 38 to 83 mm males. Individual sizes were higly correlated with age in males (R=0,547, p=0,0003) and weakly in females (R=0,332, p>0,05).