Nevruz Barajı (Sivas-Yıldızeli) baraj yeri ve göl alanının mühendislik jeolojisi incelemesi
  1. Tez No: 47685
  2. Yazar: HALİT METE OLTULU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERGUN KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi NEVRUZ BARAJI (SİVAS -YILDIZELİ) BARAJ YERİ VE GÖL ALANININ MÜHENDİSLİK JEOLOJİSİ İNCELEMESİ Halit Mete OLTULU Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği AnaBilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ergun KARACAN Baraj yeri, Sivas il merkezine 28 km. uzaklıkta olup, Kaim köyünün 2 km. batısında yer almaktadır. Pöhrekli deresi üzerinde yapılması düşünülen bu baraj yaklaşık olarak 3850 ha. arazinin sulama suyu gereksinimim karşılayacaktır. Bu çalışmada, Nevruz Barajı, baraj yeri ve göl alanına ait kayaçların ve zeminlerin mühendislik jeolojisi açısından incelenip, elde edilecek verilerin inşaat uygulamaları açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. İnceleme alanında, yaşlıdan gence doğru şist ve mermerlerden oluşan Paleozoyik yaşlı Akdağ metamorfitleri, çakıltaşı-kumtaşı-silttaşı-kiltaşı ardalanımı içeren Pliyosen yaşlı İncesu Formasyonu ve Kuvaterner yaşlı traverten-alüvyon bulunmaktadır. Çalışma kapsamında inceleme alanının 1/1000 ölçekli aks yeri, 1/5000 ölçekli göl alanı ile 1/25.000 ölçekli tüm alanın jeoloji ve mühendislik jeolojisi haritaları arazi ve laboratuvar çalışmaları ile yapılmıştır. Baraj aks yeri ve çevresinde açılmış olan sondaj kuyularında yerinde yapılan deneylerin (Standart Penetrasyon ve geçirimlilik) sonuçlan verilmiştir. İnceleme alanında çeşitli yerlerden alman örnekler üzerinde temel zemin mekaniği deneyleri yapılmış ve sonuçlar zeminin baraj yapımına uygun nitelikte olduğu saptanmıştır. Bölgenin hidrolojik ve hidrojeolojik özellikleri değerlendirilmiştir. Sulamada kullanılacak olan Kalın ırmağı suyu kimyasal analiz sonuçlan sulama suyu sınıflaması açısından değerlendirilmiştir. ABD Tuzluluk Laboratuvarı diyagramında bu suların“C2S1”sınıfında yer aldığı belirlenmiştir.Bu sınıftaki sular sulamaya uygundur.Ill Baraj inşaatında kullanılacak doğal yapı malzemelerinin yeri, miktarı, özellikleri ve uygunluk dereceleri hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca, bölgenin sismotektonik özellikleri ve bunun baraj üzerindeki olasılı etkileri değerlendirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Baraj Mühendislik Jeolojisi Zemin Mekaniği Su Sınıflaması Hidrojeoloji Sismotektonik
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY MsC Thesis GEO-ENGINEERING INVESTIGATION OF THE DAM SITE AND RESERVOIR AREA OF NEVRUZ DAM (SİVAS -YILDIZELİ ) Halit Mete OLTULU Cumhuriyet University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor : Ass. Prof. Dr. Ergun KARACAN The Dam site is located 28 km.away from Sivas and situated 2 km. to the west of Kalm village. The dam planned to be constructed on the Pöhrekli stream will supply irrigation water for an area of 3850 hectares. Within the scope of this study, geo- engineering investigation of the rocks and soils at the dam site and in the reservoir area were carried out and the data obtained were evaluated from the point of construction. In the study area, the rock units, from bottom to top, lithologies are Paleozoic Akdağ Metemorphities (schists and marble), alternation of Pliocene İncesu Formation (conglomerate-sandstone-siltstone-claystone) and Quaternary travertine and alluvium. Geological and engineering geology maps of dam site (1/1000. scaled), reservoir (1/5000. scaled) and the study area (1/25.000. scaled) were prepared on the base of field and laboratory studies. The results of the In-situ tests (SPT and Permeability) carried out-in the boreholes drilled at dam site and its vicinity are given in the thesis. Standard soil mechanics tests were performed on the samples collected at different localities of the study area, and the results of the tests revealed that the site is suitable for dam construction. Hydrological and hydrogeological properties of the area were studied. The chemical analyses of the Kalın stream were classified from the point of irrigation water standards. The water samples are in the class of“C2S1”in the U.S. Salinity Laboratory Diagram. The waters in this class are suitable for irrigation. The information on the site, amount, properties and the suitability of the natural building materials to be used during the construction of the dam is given. In addition, seismo-tectonics of the region and probable effects on the dam were evaluated.Key words : Dam Engineering Geology Soil Mechanics Water Classification Hydrogeology Seismotectonics