Üç değerlikli metal-alkali halid karışımlarının sıvı fazdaki moeküler yapılarının incelenmesi
The Determination of molecular structures in the liquid phase of the trivalent metal-alkali halides
  1. Tez No: 109882
  2. Yazar: ZEYNEP ÇİÇEK ÖNEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEHRA AKDENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında üç-değerlikli (trivalent) metal halid ve bunlann alkali halidlerle olan sıvı kanşımlarımn yerel yapışım bu sistemlerde mevcut moleküler kümelerin kararlılığım ve aktivasyon enerjileri hesaplayarak inceledik. Bu çalışmalarda alüminyum trihalidler üzerine Z. Akdeniz, G. Pastore ve M. P. Tosi tarafından geliştirilen[2, 3, 4] potansiyellerden yararlanarak bazı trivalent halid sistemleri için yeni rafine potansiyel modelleri kurduk. Bu potansiyel modellerini kullanarak trivalent metal halidlerin sıvı ve gaz fazmdaki mevcut moleküler yapılarının geometrilerini ve titreşim frekanslarım hesapladık. Moleküler yapıların geometrisi, enerji ve titreşim frekanslarına ait bulduğumuz model sonuçlan mevcut deneysel verilerle ve kuantum kimyası sonuçlarıyla karşılaştınlmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis study, we have studied the stability of molecular clusters and the relative energies to examine the local structure of trivalent metal halides and their liquid mixtures with alkali halides. We determined the refined potential models by using the earlier work of Z. Akdeniz, G. Pastore ve M. P. Tosi on aluminium trihalides[2, 3, 4] for various trivalent halid compounds. We evaluated the geometrical structure and vibrational frequencies of molecular structures which are present in the liquid phase of the trivalent metal-alkali halides. Our model results for the geometrical structure, binding energies and vibrational frequencies of the molecular clusters are reported in Tables, where they are compared with the available experimental data and ab initio calculations. IX