Bitümişist üzerinde pestisitlerin (MCPA, 2, 4-D) adsorpsiyonu
Adsorption of pesticides (MCPA, 2, 4-D) on bituminous shale
  1. Tez No: 109883
  2. Yazar: NİHAT AYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNAY BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bitümişist Üzerinde Pestisitlerin (2,4-D, MCPA) Adsorpsiyonu Bu çalışmada, bitümlü şist üzerinde 2,4-diklorofenoksiasetik asit (2,4-D) ve 4- kloro-2-metilfenoksiasetik asidin (MCPA) adsorpsiyonu spektrofotometrik olarak incelenmiştir. Adsorpsiyon çalışmalarında, 6.10“5, 8.10”5, 1.10“4, 2.10”4 ve 4.10“4 mol/dm3 başlangıç konsantrasyonlan kullanılarak, başlangıç konsantrasyonu değişiminin adsorpsiyona etkisi incelenmiştir. Bu çalışmalar sonunda 6.1 0”5, 8.1 0“5, 1.1 0”4 mol/dm3 konsantrasyonlarında adsorpsiyon kapasitesinin zayıfça değiştiği 2.1 0“4 ve 4.1 0”4 mol/dm3 konsantrasyonlarında ise hissedilir bir oranda azaldığı bulunmuştur. 298K, 308K, 318K ve 328K sıcaklıklarında adsorpsiyon denemeleri yapılarak sıcaklığın adsorpsiyona etkisi incelenmiş ve sıcaklık artışı ile adsorpsiyon kapasitesinin arttığı görülmüştür. Adsorpsiyon sonuçlarına Freundlich, Langmuir ve Dubinin-Radushkevich (D-R) adsorpsiyon izoterm yaklaşımları uygulanmış ve bunlardan kapasite ve enerji değerleri hesaplanmıştır. D-R izoterminden ortalama olarak adsorpsiyon enerjisi 7-7,5 kJ/mol olarak bulunmuştur. Adsorpsiyonun kinetik modelinin belirlenmesi için Lagergren, Bangham ve Mc Kay yaklaşımları uygulanmış ve hız sabitleri, 6.10“5, 8.10”5, 1.10“4, 2.10”4 ve 4.10"4 mol/dm3 başlangıç konsantrasyonlarında ve 298 K, 308K, 318K ve 328K sıcaklıkları için hesaplanmıştır. Sıcaklık artışının adsorpsiyonu hızlandırıcı etkisi görülmüştür. 298 K, 308K, 318K ve 328K sıcaklıkları için yapılan çalışmalardan termodinamik sabitler AH° entalpi ve AS0 entropi ve AG° Gibbs serbest enerji değişim değerleri hesaplanmıştır. Buradan bulunan sonuçlardan da ; adsorpsiyonun endotermik yapıda olduğu ve sıcaklık artışı ile adsorpsiyon reaksiyonunun daha kendiliğinden olduğu görülmüştür. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Adsorption of Pesticides ( MCPA, 2,4-D ) on Bituminous Shale In this study, the adsorption of 2,4-dicholorophenoxyacetic acid (2,4-D) and 4- choloro-2-methylphenoxyacetic acid (MCPA) on bituminous shale is observed by spectrophotometricaly. In the adsorption studies the effect of the initial concentrations of 6.10“5, 8.10”5, İ.ICT4, 2.10“4 and 4.10”4 mol/dm3 was investigated. As a result of these investigations, it is determined that the adsorption capacity changes slightly at 6.10“5, 8.10”5 and 1.10“4 mol/dm3, while it decreases significantly for the initial concentrations of 2.1 0”4 and 4.10“4 mol/dm3. In order to determine the effect of the temperature on the adsorption process, experiments were performed at 298K, 308K, 318K and 328K temperatures and it is seen that the adsorption capacity increases as the temperature increases. Experimental results are applied to the Freundlich, Langmuir and Dubinin- Radushkevich (D-R) isotherms to calculate the adsorption capacity and energy. The mean energy of adsorption was calculated as 7-7,5 kj/mol using D-R equation. In order to kinetic modeled Lagergren, Bangham and Mc Kay equation, rate constants for initial concentrations of 6.10”5, 8.10“5, 1.10”4, 2.10“4 and 4.10”4 mol/dm3 and temperatures of 298K, 308K, 318K and 328K were calculated. It is observed that, the adsorption rate increased with the increase of the temperature. Thermodynamic constants; enthalpy AH°, entropy AS0 and Gibbs free energy change AG0 values are calculated at 298K, 308K, 318K and 328K. Results show that, adsorption reaction was endothermic and more spontaneous at high temperature. XII