Malzeme sipariş sistemi yazılımı ve sayısal imza uygulaması
Order management system with digital signature
- Tez No: 109910
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SOĞUKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı merkezi bir organizasyon için, kendine bağlı birimlerinden gelen malzeme siparişlerinin WEB ortamında yapılmasını sağlayacak bir yazılım geliştirmek ve sayısal imza metodunu kullanarak güvenilir bir şekilde siparişleri toplayan Malzeme Sipariş Sistemini oluşturmaktır. Malzeme Sipariş Sistemi iki ana yazılım modülünden oluşmaktadır. Bunlardan ilki uç kullanıcıların siparişlerini girebileceği ve sorgulayabileceği kullanıcı arayüzleri, diğeri de yapılan siparişleri sayısal imzası ile beraber merkezi otoriteye gönderen ve merkezi otorite tarafından gelen bilgilerin gerçek sahibinin kontrol edildiği güvenlik modülüdür. Güvenliği arttırmak için sadece kullanıcı kodu ve şifre ile sınırlı kalmadan sayısal imza metodu da sisteme dahil edilmiştir. Temelde el ile atılan imzalar ile aynı işlevi gören sayısal imzaların bazı önemli avantajları vardır. Sayısal imzalar, el ile atılan imzalar gibi sabit olmayıp, bir başka değişle sadece imzayı atan kişiye bağlı olmayıp, mesajdan mesaja değişiklik göstermektedir. Ayrıca sayısal imza mesajın imzalandıktan sonra bir bit'inin bile değişmediği garantisini taşır. Çünkü sayısal imza sadece imzayı atan kişiye bağımlı değil, aynı zamanda mesajın kendisinin bir özetinden de oluşmaktadır. Önerilen yapımn ilk modülü olan Malzeme Sipariş Sistemi 27 Mart 2000 tarihinde uygulamaya konmuş ve halen merkezi organizasyona bağlı Türkiye genelinde 31 birim tarafından kullanılmaktadır. Uygulama Extranet/intranet ortamında Merkezi Otorite ve buna bağlı birimler tasarlanarak geliştirilmiş olmakla beraber, İnternet ortamından da müşteri kaydı yapılması, kaydedilen müşterinin siparişlerinin alınması için herhangi bir değişiklik ve ilaveye ihtiyaç göstermemektedir. İkinci modül olan Güvenlik Modülünün test aşaması tamamlanmıştır. 2002 Ocak ayından itibaren Malzeme Sipariş Sistemi ile bütünleştirilerek işletime alınacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this thesis is to produce a software for central authority that collects orders securely from business parts connected to it over Extranet/Internet by using digital signature technology and build Order Managment System. Order Managment System is consist of two main modules. One of them is for Extranet/Internet end users to make their orders and querry the orders, the other one is security module that sends the orders from end user to central authority with digital signature appended and verifies the signature on the server side (central authority). To increase the security digital signature technology is added to the System instead of using user id and password only. Hand made signature and digital signature almost have the same funtionality but digital signatures have some advantages over hand made signatures. Digital signatures are not static as hand made ones. Digital signatures change from message to message, they are not depend oo the owner only. Digital signatures guerenty that message was not changed after it is signed, because as I mentioned before digital signature is not depend on the owner only, it is the summary of the message also. Order Managment System is a live system since 27 March 2000 and is used by 31 business part of the central authority all around the Turkey. The System is designed for central authority and connected business parts of that authority over Extranet/Intranet. But you can use it over Internet for order managment of customers without any modification.