Edremit Körfezinin Ören-Akçay-Altınoluk üçgeninde deniz kirliliğine neden olan faktörler
Factors causing pollution in the triangle of Ören-Akçay-Altınoluk in Edremit Bay
- Tez No: 109911
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
«.«S** it ÖZET *'pfC^§r'^ '-*. İV * W Bu çalışmanın amacını, bundan 20 yıl öncesine kadar, tertemiz akarsuları, kumsalları, denizi ve zeylin ağaçları ile dolu sahil bölgesi olan Edremit Körfezi“nin kirlilik durumu ve kirliliğin sebeplerini incelemek teşkil etmiştir. Sahillerde nüfus arttıkça ekosistemler ve doğal ortamlar aşırı kirlilikten etkilenmiştir. Bu gün Avrupa ve Türkiye'de bir çok akarsu ve denizler yüksek oranda kirlenmiş durumdadır. Kirletmek kolaydır. Ancak bu suyu temizlemek çok masraflı, çoğu zaman ise imkansız hale gelmekledir. Su yaşam kaynağıdır. Canlıların yaşaması için ihtiyaç duyduğu oksijenin büyük kısmı sularda üretilmekledir. Sularda, aşın kirlilikten doğal dengenin bozulması, çok büyük problemlere yol açmaktadır. Çalışma sırasında, Edremit Körfezi 'ne dökülen akar sulardan Mart 2001 ve Haziran 2001 tarihlerinde belirlenen 5 istasyondan su örneği alındı. Kirliliğe neden olan bazı kimyasal ve biyolojik analizleri yapıldı. Çalışma sonucunda elde edilen değerler, Resmi Gazetede yayınlanan kıla içi su kaynaklarının sınıflarına göre kalite kriterleri ile karşılaştırıldı. Körfeze dökülen akarsular pil, NO3”, ( SO4)"2, I;e değerleri açısından I. Sınıf : Yüksek kaliteli su sınıfı değerindedir. Bulanıklığın bazı akarsularda yüksek olduğu tespit edilmiştir. KOİ ve Yağ - Gres değerlerinin, özellikle Edremit ve Havran çaylarında çok yüksek olduğu tespit edildi. Çaylarda E.coli ve toplam Koliform koloni sayısının standartların çok üstünde olduğu görüldü. Analiz sonuçlarına göre Havran ve Edremit çaylarının oldukça fazla kirlendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
M* SUMMARY M _ _ -,. The purpose of this study is to search (he contamination of Kıl rem i li*»^“”which was an area with olive trees, beat i ful sandy beaches, clean streams and clean blue sea until twenty years ago, and try to find the causes of this contamination. As the population has increased on the coasts, ecosystems and natural environment have been affected by the high - level contamination. Today, a lot of rivers in Europe and Turkey and Turkey are contaminated. It is very easy to pollute, but it is very costly to clean contaminated water and it is often impossible. Water is a source of life. Most of the oxygen all living things need to survive is produced in waters. The changing of the natural balance in waters leads to serious problems. During my studies between March 2001 and June 2001 water samples were taken from live different stations. Some chemical and biological analyses were carried out to find the causes of the contamination. The values obtained were compared the quality crilerias according to the classifications of the continen lal water sources published in the Resmi Gazele. The streams flowing into Edremit Bay arc high quality form the point of view of pil, NO3, SO4"2 and Fc. In some streams the level of turbidity is very high. The level of KOD and OIL is very high especially in Edremit and Havran Streams. The number of E.coli and total caliform in the streams is above the standards. The results of the analyses have shown that Havran and Edremit Streams arc the most contaminated.