Düzlemsel elektromagnetik dalgaların üç paralel mükemmel iletken yarım düzlemden kırınımı
Diffraction of plane electromagnetic wawes by a system of three parallel half planes
  1. Tez No: 109924
  2. Yazar: SEMRA ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİNUR BÜYÜKAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, düzlemsel elektromagnetik dalgaların paralel, mükemmel iletken üç yarım düzlemden kırınımı incelenmiştir. Saçıcı sistemin simetrisi, görüntü prensibi kullanılarak orijinal problemin iki daha basit alt probleme indirgenmesine olanak sağlamıştır. Analizde dalga kılavuzunun oluştuğu bölgelerde alan özmodlar cinsinden yazılmış, diğer bölgelerde ise Fourier dönüşüm tekniğinden faydalanılmıştır. Elde edilen Wiener- Hopf denkleminin çözümü sonsuz boyutlu bir cebirsel denklem sistemini sağlayan sonsuz sayıda bilinmeyen katsayıların elde edilmesine bağlı olarak bulunmuştur. Çalışmanın sonunda geometrik parametreler ve geliş açısının saçılan alana olan etkisi sayısal olarak incelenmiştir. Y.C. ¥ÜKSEKÖÛR£TİM KIWIM
Özet (Çeviri)
SUMMARY l^s-xV^y In this work the diffraction of plane electromagnetic waves by a system of three parallel half planes with the half-plane amidst is placed in the opposite direction is studied rigorously. By using the image bissection principle, the original problem is reduced to two simpler ones. By expressing the scattered field in the waveguide region in terms of the waveguide normal modes and using the Fourier transform technique elsewhere, each problem is reduced into a modified Wiener-Hopf equation. The solution of the Wiener-Hopf equations involves infinitely many expansion coefficients satisfying infinite systems of linear algebraic equations. Numerical solution of these sytems are obtained for various values of the separation distance between the half-planes whereby is studied the effects of this parameter on the diffraction phenomenon..