İnce film polimerlerinin kalınlık ölçümleri
Polymers of thin film thickness measurement
- Tez No: 109925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ ECEVİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
#T%- ^-'S^v ?&$& ozet mxk.j^\M Günlük hayatın bir çok alanında geniş kullanıma sahip polimerler^ö^li^e^ entegre optik alanında sağlanan ilerlemeyle bilim ve endüstride dikkatleri üzerine toplamıştır. Tez çalışmasında kullanılan PMMA; optik, elektrik mühendisliği, tıp malzemeleri, ofis ekipmanları ve taşıtlarda çok çeşitli uygulamalara sahip polimerlerden biridir. Tez çalışmasına konu olan diğer malzeme mika olarak seçilmiştir. Mika, eletrikle çalışan cihazlar ve ısıtma amaçlı kullanılan aygıtlarda, televizyon, radyo ve jeneratörlerde camsı özelliğiyle ön plana çıkan kullanışlı bir mineraldir. Tez çalışmasının amacı bir ince film elde etmek ve tek yada çok katlı filmlerin kalınlıklarını ölçmektir. Çok katmanlı filmler endüstri ve bilimde ışığın kontrolünün sağlanması amacıyla kullanılır. İnce film kaplamalarında, istenilen seviyede yansıtıcılık ve geçirgenlik vasıflarına sahip optiksel yüzeyler üretilebilir. Bu filmler genellikle cam yada metal taşıyıcılar üzerine yerleştirilirler. Kamera lensleri, tek geçişli aynalar, optik filtreler ince filmlerin uygulamalarından bir kaçıdır. Deneysel çalışmada kullanılan PMMA ince filmleri daldırma ve döndürme yöntemleri kullanılarak elde edilmiştir. Kullanılan diğer malzemeler, farklı kalınlıklara sahip iki adet mika örneğidir. Ayrıca jelatin için kalınlık ölçüm çalışması yapılmıştır. Örneklerin kalınlık ölçüm sonuçlan bir spektrometre yardımıyla elde edilmiştir. Deneysel çalışmada kullanılan ışığm TE ve TM polarizasyonları için farklı ölçüm sonuçlan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Polymers, which are widely used in daly life, have been in the centre of attention** in science and industry with the help of advences in the field of integrated optics. PMMA, which is used in the study of thesis, is one of the polymers that has many functions in optics, electrical engineering, medical equipments, office equipments, and vehicles. The other item which is subject to the study of thesis is mica. Mica is usually used in electrical appliances, heaters, televisions, radios, and jenerators and it is also a mineral which is known whit its glassy character. The purpose of this thesis is to provide a thin film and to measure the thickness of one layer and mukylayer films. Multylayer films are used to control the light in industry and science. Optical surfaces can be produced, which have the desired transmittance and reflectance qualities for thin film coating. Those films are usually deposited on glass or metal substrates. Camera lenses, one-way mirrors, optical filters are a few of the applications of thin films. PMMA thin films, in the experiment, are obtained by the way of dipping and spin coating techniques. The other elements used is jelatin. Furthermore, the thickness of two mica elements in different thickness levels are measured. The thickness results of the samples is obtained by the help of spectrometre. Measurement results is obtained for TE and TM polarizations of the light used in experment works.