Vasıf ağırlıklarına göre eleman yöntemi seçimi yöntemiyle etkileşimli insan kaynakları sitesi uygulaması
A Human resources web site application with elimination of the applicants due to their skills
- Tez No: 109930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. E. MURAT ESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
^ ' ? îv özet \Sl^:x4-l Çağımızın yeni haberleşme ve bilgiye erişme yöntemi olan internetin modern hayatta kullanımı her gün artmaktadır. İnternet üzerinde çalışan web uygulamaları günümüzde pek çok alanda yer almaya başlamıştır. İnternet üzerinde faaliyet göstermeye başlayan sektörlerden biri de İnsan Kaynaklan Hizmetleri' dir. 7 gün 24 saat insanların erişimine açık olan insan kaynaklan siteleri hem iş arayan insanlar için birer iş başvuru merkezi olmuşlar hem de eleman arayan işverenler için kalifiye ve seçilmiş kişileri bulma merkezi haline gelmişlerdir. İnsan kaynaklan sitelerinde işverenler, ihtiyaç duyduklan elemanlar için iş ilanlan vermekte ve bu ilanlar tüm iş arayan insanlara sunulmaktadır. Aynı ilana başvuran kişilerin sayısının artması ise işe en uygun kişilerin seçililmesi aşamasını daha da önemli hale getirmektedir. İş başvurusunda bulunan ve benzer özellikler taşıyan kişilerin farklı yanlarını ortaya koymak ve aranan işe en uygun özellikler taşıyan kişileri seçmek işverenler için önemli bir ihtiyaçtır. Bu tez çalışmasında; temel gereksinimler çerçevesinde bir insan kaynaklan sitesi tasarlanmış aynca mevcut insan kaynaklan sitelerindeki aday seçim aşamalarına yeni bir yaklaşım ve method getirilmiştir. Bu yaklaşımda iş başvurusunda bulunan adaylann vasıflarının ön plana çıkartılabilmesi için işverenlerin adaylara özel sorular yöneltmeleri ve adaylann verdikleri cevaplan değerlendirmeleri sağlanmıştır. Vasıf ağarlıklanna göre yapılan etkileşimli değerlendirmeler sonucunda her iş adayı için üç farklı puan ve bu puanların ortalamalan ile birer değerlendirme puanı ortaya çıkmaktadır. İşverenler bu puanlara bakarak iş başvursu sahipleri hakkında daha tarafsız kararlar verebilecektir. Bu üç çeşit puan ve açıklamalan ise kısaca şöyledir:. İlan Puanı : İlan sorularına adayın verdiği cevaplar için verilen puan. Ek Soru Puam : Adayın kendisine yöneltilen sorulara verdiği cevaplar için verilen puan. Özgeçmiş Puanı : Özgeçmişler üzerinde yapılan aramada aday özgeçmişinin aldığı eşleşme puanı
Özet (Çeviri)
SUMMARY 'İ/i,-.'- "/!^. In modern life amount of using internet that's new communication and access to information way is rapidly increasing. One of job sector which is carried on thi internet is Human Resources Services. Human Resources web sites are new job centers. Both employers and employees access to these sites for their purposes at 7 days and 24 hours. In these web sites employees can easily apply for new jobs and the employers can find the qualified employees they look for. In human resources web sites employers declare job advertisements for the people who concerned. By this way an advertisement can take a lot of applications. Elimination of applications and choosing the best one for the employer is very important. Right person(s) to the right job is an important goal for both employers and the applicants. In this respect employers need more information about applicants so they need to know their specific properties to separate each other. In this M.S. thesis a human sources web site is designed due to the main service necessaries. Beside of this a new method is offered in the elimination of the applicants. In this method employers can ask some questions to the applicants for to get more information about them and then evaluate their answers. After the evaluations, each applicant can take 3 different points and an average one. These points give subjective ideas to the employers in the approval of the applicants' applications. These three kinds of points and their short definitions are :. Job Advertisement Point : Evaluation of the applicants' answers for the advertisement questions.. Additional Questions Point : Evaluation of the applicants' answers for the employers' special questions.. CV Point : Match point of the CVs after the employers' CV search.