Mercimek (Lens culinaris Medik.)' de farklı çeşitler arasında genetik polimorfizmin DNA markır teknolojisi ile tanımlanması
Determination of the genetic polymorphism using DNA marker technology between distinct accessions in lentil (Lens culinaris Medik.)
  1. Tez No: 109929
  2. Yazar: SAMİ AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY HEKİMBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, mercimek {Lens culinaris ssp. culinaris) bitkisinin Türkiye'ye^ has 6 çeşidi (Emre 20, Erzurum 89, Kayı 91, Pul 1 1, Sazak 91, Sultan 1) arasındaki genetik polimorfizmi RAPD markırlan aracılığıyla belirlemek için yapıldı. Çalışma adı geçen çeşitler üzerine yapılmış RAPD analizlerine dayalı ilk genetik polimorfizm çalışmasıdır. Analizler için rastgele seçilmiş 10 nükleotİdden oluşan 9 primer kullanıldı, %75'i polimorfizm gösteren toplam 102 RAPD markırına dayanarak çeşitler arasındaki benzerlik oranları çıkarıldı ve bir dendogram hazırlandı. Sonuç olarak, Emre 20 ve Erzurum 89 çeşitlerinin birbirlerine en fazla benzerlik gösteren (%71.48) çeşitler olduğu tespit edildi. Bu iki çeşide en uzak olan çeşit ise Sultan 1 olarak tespit edildi. En az benzerlik oranı ise %39.76 ile Pul 1 1 ve Sultan 1 çeşitleri arasında gözlendi. Buna ek olarak, benzerlik oranlan ile tohum ağırlığı ve tohum rengi gibi morfolojik özellikler arasında bir ilişki olmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was performed to estimate the genetic polymorphism using RAPD markers among 6 accessions (Emre 20, Erzurum 89, Rayı 91, Pul 11, Sazak 91, Sultan 1) of lentil (Lens culimris ssp. culinaris). This research is the first genetic polimorphism analysis based on RAPD markers on these 6 accessions which are unique to Turkey. Nine primers that have been randomly designed in 10 nucleotids were used for the analysis. Similarity rates among the accessions were established using a total of 102 RAPD markers presented 75% polymorphism. A dendogram was constructed to find out the variations among the accessions. As a result of this study, Emre 20 and Erzurum 89 were found to be more similar to each other (71.48%) than the rest. Sultan 1 was observed to have the lowest similarity to these two accessions. Pul 1 1 and Sultan 1 were found to be the most variable for each other (39.76%) comparing with the rest of the accessions. In addition to these, no correlation was found between morphological features (such as seed weight and colour) and genetic similarity rates.