Konya yöresinde bulunan tabii boya bitkilerinin kimyasal özelliklerinin belirlenmesi ve farklı yün iplikleri boya teknolojilerinin araştırılması
Identification the chemical features of natural painting plants and investigation of different fur painting technologies in Konya region
- Tez No: 109932
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bu çalışma 2000 - 2001 yıllan arasında Konya ve çevresinde yapılmıştır. Yöreden toplanan 18 materyal herbaryûm örneği haline getirilmiş ve teşhisleri yapılmıştır. Yörede fazla miktarda bulunan bitkiler ve eskiden boyamacıhkta kullanılan boya bitkileri değişik yöntemlerle denenerek sonuca gidilmeye çalışılmıştır. Ancak yörede çok fazla sayıda bitkinin boyamada kullanıldığı görülerek, materyal olarak seçilen bitkiler bir dizi ön deneme sonucu seçilmiştir. Üzerinde araştırma yaptığımız bitkiler şunlardır : (Salvia cryptantha Montbrat et Âucher ex Bentham (Dağ Çayı), Verbascum cheircmthifolium Boiss. (Sığır Kuyruğu), Rhus coriaria L. (Sumak), Hypericum confertum choisy. ssp. confertum (Bindebirlik Otu), Anihemis tinctoria L. (San Papatya), Anthemis austriaca Jacg. (Beyaz Papatya), Mentha spicata L. (Yarpuz), Rubia tinctorum L. (Kök Boya), Isatis tinctoria L. (Çivit Otu), Punica granattan L. (Nar), Thymus sipyleus Boiss. subsp. rosulans Borbas Jalas (Kekik), Euphorbia macroclada Boiss. (Sütleğen), Urtica dioica L. (Isırgan), Berberis crataegina L. (Kadın Tuzluğu), Juglans regia L. (Ceviz), Allium cepa L. (Soğan), Vitis vinifera L. (Asma), Cydona oblonga L. (Ayva).
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study carried out during 2000-2001, in Konya and its vicinity. The;|lants collected from the Konya region were turned into herbarium examples and identified. The excess amounts of the plants and the painting plants which were used for painting in the past were tested by using different methods in the region in order to obtain the result. But, it was realized that were so many plants used for painting as a result of pre-trials some material plants were selected. The plants which were investigated are as follow : (Salvia cryptantha Montbrat et Aucher ex Bentham, Verbascum cheiranthifolium Boiss. Rhus coriaria L., Hypericum conferfum choisy. ssp. confertum, Anthemis tinctoria L., Anthemis austriaca Jacg., Mentha spicata L., Rubia tinctorum L., Isatis tinctoria L., Punica granattım L., Thymus sipyleus Boiss. subsp. rosukms Borbas Jalas, Euphorbia macroclada Boiss., Urtica dioica L., Berberis crataegina L., Juglans regia L., Allium cepa L., Vitis vmifera L., Cydona oblonga L.) ?m,