Teletıp sistemleri ve uzaktan hasta takip sistemi tasarımı
Telemedicine systems and remote patient care system design
- Tez No: 109933
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SOĞUKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
IV ÖZET Teletıp, iletişim araçları kullanılarak uzaktaki bir hasta ile hekim arasındaki iletişimi ifade etmektedir. Teletıp ve telesağlık sistemlerinin en genel hedefi, yaygın, ucuz ve kaliteli sağlık hizmeti sağlanmasıdır. Teletıp' in tarihi telefonun icat edildiği yıllara kadar uzanmaktadır. Teletıp sistemlerinin gelişimi, iletişim teknolojilerin gelişimi ile paralel bir şekilde olmaktadır. Günümüzde internet gibi tüm dünyayı kapsayan iletişim ağı ve gelişen web teknolojileri sayesinde, sağlık bilgi sistemleri ve teletıp sistemleri web üzerine taşınmaktadır. Internet' in yaygınlığı ve ucuzluğu nedeni ile sağlık hizmetleri daha büyük kitlelere ulaştırabilmektedir. Pek çok üniversite ve çeşitli kuruluşlar, teletıp sistemleri hakkında çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalar genellikle hükümetler tarafından büyük ölçüde desteklenmekte ve teletıp sistemlerinin geliştirilmesi tavsiye edilmektedir. Bu çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde teletıp sistemleri hakkında bilgi verilmekte, ikinci bölümde ise örnek olarak tasarladığımız Uzaktan Hasta Takip Sistemi tanıtılmaktadır. Anahtar Kelimeler : Teletıp, Telesağlık, EKG
Özet (Çeviri)
SUMMARY Telemedicine expresses the communication between a remote patient and a physician using telecommunication systems. The main objective of telemedicine and telehealth systems is to provide services of a widespread, cost-effective and quality health care. History of telemedicine extends as far as the years telephone was invented. Development of telemedicine systems is parallel with the development of communication technologies. Nowadays, health information systems and telemedicine systems are being carried by worldwide network and developing web technologies as Internet. Medical services can be taken to more masses, because of common usage and cost-effectiveness of Internet. Many universities and various organizations make researches about telemedicine systems. These researches are generally supported by governments in a large scale and making developments about telemedicine systems are adviced. This study basically consists of two main parts. In the first part, information is given about telemedicine systems and in the second part, Remote Patient Care System that we have designed is introduced as a sample Keywords : Telemedicine, Telehealth, ECG