CR- katkılandırılmış CdIn2S4 spinel kristalinin ESR tekniği ile incelenmesi
  1. Tez No: 109949
  2. Yazar: GÜLERAY KOYUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
,! IV,5* ÖZET Cr katkılandınlmış tiospinel CdIn2S4 tek kristalleri Elektron Spin Rezonans tekniği (ESR) ile araştırılmıştır ve bu ölçümler X(v= 9.5 GHz) ve Q(v=36 GHz) frekans aralığında yapılmıştır. Oktahedral merkezlere yerleşmiş eksenel simetrik dört eş krom merkezli spinel yapıdan ESR spektrumu gözlenmiştir. S=3/2 olan Cr3+ taban durumunun aşın ince yapı yarılmasının gözlenmesi, krom iyonlarının etrafındaki kübik yapının bozulmasından kaynaklanır. X ve Q bandının her ikisi için de ESR spektrumunun bilgisayar simulasyonu açıkça eksenel simetrili elektrik alan (CEF) olduğunu göstermiştir ve yarılma sabiti D » 2000 G olarak belirlenmiştir, izotropik g tensörü de yaklaşık olarak g « 2 olarak gözlenmiştir. 1 4V
Özet (Çeviri)
\ * SUMMARY The single crystals of Cdln^ tiospinel doped by Cr ions have been investigated by Electron Spin Resonance (ESR) technique. ESR measurements have been carried out on the as-grown samples in the X(v= 9.5 GHz) and Q(v=36 GHz) frequency band. It has been established that the observed ESR spectra result from a set of four equivalent Cr3+ centers localized at the octahedral sites of the spinel structure. The observation of the fine structure splitting of Cr3+ ground state with S=3/2 indicate a distortion of the cubic surrounding of the chromium ions. Computer simulations of ESR spectra for both bands (X and Q )clearly showed the nearly axial symmetry of Crystal Electric Field (CEF) and allowed determine the splitting constant D«2000 G and the orientation of z-principal axis of CEF (along [111] direction). Approximately isotropic g-tensor with g « 2 have been observed.