Konaklama yapılarında yangın güvenlik önlemleri rehabilitasyonu
A Fire safety rehabilitation model for hotel buildings
- Tez No: 109948
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. V. ATİLLA ÖVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET ^ /?' A*3 Yangın felaketleri beraberinde getirdikleri büyük can ve mal kayiplaW ^edenı^ --J? ile yangın güvenlik önlemlerinin yetersizliği konusunu gündeme getirmektedirlerT Özellikle bu önlemlerin planlama aşamasında dikkate alınmaması sonucu, can ve mal kayıplarının daha da artmasına neden olmaktadırlar. Bu çalışmada otel yapılarının yangın güvenliği rehabilitasyonu için bir yöntem sunulmaktadır. Birinci bölümde, binalarda tasarım aşamasmda alınması gereken önlemlerin yetersizliği ortaya konmuş, çalışmanın amacı ve kapsamı açıklanmıştır. İkinci bölümde, yangın mühendisliği ile ilgili temel bilgiler kapsamında yangının karakteristiği, evreleri ve bina yangın güvenlik önlemleri konularında ayrıntılı bilgiye yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, yangın güvenlik önlemlerinin can kaybını önlemede etki puanlarını belirleyen yöntem ana hatları ile anlatılmıştır. Daha sonra bu yöntem kullanılarak İstanbul'da Aksaray-Laleli semtinde seçilen bir bölgede içinde yer alan otellerde yaşanacak yangın ölüm riski nümerik olarak belirlenmiştir. Dördüncü bölümde, yangın güvenliği yetersiz olan oteller için rehabilitasyon önerileri sunulmuş ve rehabilitasyonun teknik ve mali boyutu tartışılmıştır. Beşinci bölümde, tez çalışmasının ana bulguları, binalarda yangın güvenliği rehabilitasyonunun önemi, kullanılan metodun limitleri, geliştirilmesi ve ileride bu konu hakkında yapılabilecek çalışmalar vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In developing countries building fires cause serious amount of life and property loss, at an increasing rate every year. Especially in densely populated, fast growing city centers the mix use of land, for commercial and residential activities, gives way to an increase in the number of fire incidents. Since inadequate fire regulations in Turkey, fire safety measures are not enforced on to the design of buildings. Therefore most residential facilities, basically hotels, are at great risk. It is well established that passive measures are aimed for life safety and must be considered during the planning stages of the building. However, most residential buildings in densely populated commercial city centers have already been built and have no such measures. Thus, the need arises to determine a proper scientific method for the fire risk assessment of the existing buildings, to create a rating in terms of fire safety and then rehabilitate them as necessary. In this perspective, the thesis proposes a scientific approach to fire risk assessment of hotel buildings, using the e2k Factorial Design' and applies the method on a densely populated commercial city center of Istanbul, at the county of Laleli- Aksaray where hotel fire incidents was at greatest number. After the hotels had been evaluated in terms of expected fire mortality, the highest risk hotels were rehabilitated in terms of passive measures, examining both the ease of installation and cost. In the first chapter, the problem was brought into attention in detail, the purpose and scope of the thesis were introduced. In the second chapter, a literature review on the characteristics of fire, fire load and active and passive fire safety measures was presented. In the third chapter, a method determining the most influential fire safety measures on mortality rate İn building fires was described. Later on the method was applied on 21 hotels located on 6 pilot lots at Aksaray-Laleli county of Istanbul.VI. In the fourth chapter, rehabilitation proposals for 7 high risk hotels were proposed. Two rehabilitation alternatives for each hotel were investigated, regarding the technicalities involved during the installation of the passive measures and the imposed cost. In the fifth chapter, since the imposed cost was negligible and life expectancy after a fire could have been improved so easily and quickly, a swift rehabilitation of the hotels in the region was urged, based on the findings of the proposed method. It was also emphasized that the method was open for future developments and applicable for various types of buildings and regions.