Fe ve Cr atomları ile katkılandırılmış T1InS2 kristalinde faz geçişleri çevresinde dielektrik ve manyetik özellikler
Dielectric and magnetic properties in the vicinity of phase transitions in T1InS2 crystal doped by fe and cr atoms
  1. Tez No: 202987
  2. Yazar: ASİYE GONCA ONAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİK MİKAİLOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Fe ve Cr katkılı TIInS2 kristalinin EPR spektreleri düşük sıcaklıkta ve oda sıcaklığında ölçüldü. Rezonans-alanı-açı, genlik?manyetik alan grafikleri elde edildi. Faz geçişleri esnasında ve faz geçişleri sıcaklığının altında Fe+3 ve Cr3 iyonunun çevresi hakkında bilgi sahibi olundu. EPR spektresinin oda sıcaklığında gözlemlenen piklerin aksine, düşük sıcaklıklardaki EPR spektrelerinde rezonans çizgilerinin kaydadeğer kaymaları ve yarılmaları gözlemlenmiştir. Fe+3 probu için Spin-Hamiltonyen değerleri çıkarıldı ve çeşitli bilgisayar simülasyonları gözlemlendi. Ortorombik kristal alan simetrisinin tetrahedral kompleksler arasındaki trigonal boşluklarda yerleşmiş Tl iyonlarından kaynaklandığı farzedilmiştir. Cr+3 iyonu katkılı TlInS2 kristalinde dikkate değer değişikliklerin 80 K'in altında ortaya çıktığı görüldü. Cr+3 iyonu spektreleri için de bilgisayar simülasyonları yapıldı. Özet olarak paramanyetik Cr iyonları katkılantmış üç element katmanlı TlInS2 kristalinin EPR spektresinin araştırma sonuçları ve bilgisayar simülasyonları 220 K'in altında eşit olmayan Cr+3 merkezlerinin mevcut olduğunu ortaya çıkarmıştır. 80 K'den düşük sıcaklıklarda Cr merkezleri çevresindeki S iyonlarının oluşturduğu yerel elektrik alanındaki bozunmalar sonucunda lokal kristal alanda tek eksenli bileşenin oluşumu gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra bu tez çalışmasında Fe+3 ve Cr+3 katkılı TlInS2 kristalinin dielektrik sabiti ve katkısız TlInS2 kristalinin dielektrik sabitinin sıcaklığa bağımlılığı incelendi. Fe+3 ve Cr+3 katkı atomlarının TlInS2 kristalinin dielektrik sabitinin hem reel hem de sanal kısmının sıcaklık bağıntısına nasıl etki yaptığı görüldü ve sonuçta katkı atomlarının TlInS2 kristalinin dielektrik özelliklerine etkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
EPR spectra of Fe and Cr doped TIInS2 crystal have been measured at room temparature and at low temparatures. Resonance field-angle and magnetic fieldamplitude dependences were registered. The information about the local symmetry on Fe+3 and Cr+3 sites was obtained at the temperatues below phase transition temperature points. On the contrary of EPR spectra at room temperature, remarkable shifts and splitting of resonance lines in low temperature EPR spectra .have been observed. For Fe+3 probe the values of the spin-Hamiltonian parameters were extracted and various computer simulations of EPR spectra were performed. The orthorhombic crystal field symmetry was assumed to originate from Tl ions located in the trigonal cavities between the tetrahedral complexes. In Cr+3 ions doped TlInS2 crystal remarkable changes of EPR spectra were observed below 80 K. Computer simulations were performed to fit EPR spectra Cr+3 ions. In summary, the results of EPR investigation and computer simulation of the spectra of ternary layered TlInS2 crystal doped by paramagnetic Cr ions have revealed the presence of non-equivalent Cr+3 centers at temparatures below 220 K. An axial component in the crystal field at Cr site due to a distortion of the crystal field of surrounding S ions has been observed below 80K. Additionally, the temparature dependence of dielectric constant of Fe+3 and Cr+3 doped TlInS2 crystal as well as the temparature dependence of dielectric constant of pure TlInS2 were studied. The effect of Cr+3 and Fe+3 impurities on both the real and imaginary parts of the dielectric susceptibility of TlInS2 crystal has been observed and finally, the influence of doped atoms on the dielectric properties of TlInS2 crystal has been investigated.