Tünellerde jeoloji kökenli stabilite sorunları İstanbul metrosu Şişhane örneği
Geological background of stability problems in tunnels example of metro of İstanbul Şişhane
  1. Tez No: 109961
  2. Yazar: İZZET ERKAN YILDIZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MALİK GÖZÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
DC ÖZET Bu çalışma İstanbul Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Uygulamalı Jeoloji Programında Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır. İstanbul Metrosu U. Aşama İnşaatı, Unkapanı-Taksim ve Unkapanı-Yenikapı arası olmak üzere 2 kısma aynlmiştır. Unkapanı Taksim arası güzergahı, Şişhane ve Unkapanı istasyonları ile Unkapanı köprüsünü ve yaklaşık 3250 m. uzunluğundaki 2 hatlı tünelleri kapsamaktadır. Unkapanı-yenikapı arası güzergah ise Şehzadebaşı ve Yenikapı tünelleri ile yaklaşık 5220 m. uzunluğundaki 2 hatlı tünellerden oluşmaktadır. Bu çalışmada, İstanbul Metrosu U. Aşama İnşaatı, Unkapanı-Taksim güzergahı, ŞP1T 8+31677 - 8+51722 ve ŞP2T 8+34075 - 8+54120 kilometreler arasında kalan, yaklaşık 400 m.'lik bir kesimde meydana gelen tünel içi deformasyonlann ve duray sizlik sorunlarının jeoloji ile ilişkisi araştırılmıştır. Bu kesimde, tünel içinde meydana gelen deformasyonlann zaman-deformasyon grafikleri hazırlanmış ve jeoloji ile aşın sökülme arasındaski ilişki gösterilmiştir. Çalışma alammn yoğun bir yerleşim biriminin içinde olması sebebiyle yüzey çalışmalan yapılamamış, bölgede yapılan toplam 7 adet araştırma sondajı ile bölgenin jeolojisi hakkında bilgi edinilmeye çalışılmıştır. Bu sondajlar sonucunda, yüzeyde 3,50 - 7,00 m kalınlığında bir dolgu tabakasının bulunduğu, bunun altında ise, RQD değeri 0-50 arasında değişen kumtaşı-kiltaşı-çamurtaşı ardalanmalı Trakya formasyonu'nun bulunduğu tespit edilmiştir. Kumtaşı-kiltaşı-çamurtaşı ardalanmalı birimlerden oluşan Trakya formasyonu İstanbul'un Avrupa yakasında çok geniş alanlar kaplamaktadır. Geçirmiş olduğu yoğun tektonik deformasyon sebebiyle oldukça kınklı-kıvnmlı bir yapı kazanan birim, andezit ve diyabaz dayklannca sıkça kesilmiştir. Ölçülebilen kalınlığı 600-2000 m arasında değişen birim Alt Karbonifer yaşlıdır. Tünel aynalannın takibi sonucunda, çalışma alanında tabaka kalınlıklanmn 5-25 cm arasında değiştiği görülmüştür. Tabakaların genelde K10-60D doğrultulu ve 30-70 GD yönlü olduğu tespit edilmiştir. Orta derecede aynşmış olduğu görülen birimin çoğunlukla orta kaya kalitesinde olduğu görülmüştür. Tünellerde kazı paletli veya tekerlekli kinci makineler aracılığı ile, üst yan ve alt yan olmak üzere 2 aşamada yapılmıştır, ortalama ilerleme adımı 1.00 m olup, kazırım hemen ardından çelik iksa, 25 cm kalınlığında püskürtme beton, çift kat hasır çelik ve 9/10 adet şaşırtmalı enjeksiyonlu kaya bulonundan oluşan tahkimat elemanlanyla kazı desteklenmiştir.Tünel açılması sırasında meydana gelen aşın sökülme olaylarının, süreksizlik düzlemlerine, özellikle de fay zonlanna bağlı olarak geliştiği görülmüştür. Fay zonu ve bu zondan sızan sular kayanın duraylılığım bozmakta, aşın sökülme ve göçük olaylanna neden olmaktadır. Tünel güzergahı boyunca yapılan konverjans ölçümlerinde en fazla deformasyonlann, faylı ve aynşma derecesinin yüksek olduğu kesimlerde oluştuğu belirlenmiştir. Tünellerde kazı sonrası meydana gelen deformasyonlar (0-13 mm), beklenen deformasyon sınırlan içerisinde (5-10 cm) kalmıştır. Tünel içinde meydana gelen deformasyonlar yüksek olmadıklan için, çalışmayı olumsuz yönde etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT This study has been prepared as a Master thesis for the Applied Geology program in the Institute of Science and Technology of the University of Istanbul. The 2nd stage of the construction of the Metro of Istanbul is divided in two parts; Unkapam -Taksim and Unkapam - Yenikapi. The route between Unkapam and Taksim comprises the stations of Şişhane and Unkapam, the bridge of Unkapam and 2 way tunnels of about 3250 meters. And the route between Unkapam and Yenikapi includes the stations of Şehzadebaşı and Yenikapi and 2 way tunnels of 5520 meters. In this study, the geological background of the in-tunnel deformations and instability problems that occurred in the 2nd stage of the construction of the Metro of Istanbul, in the route between Unkapam and Taksim, in other words, between kilometers ŞP1T 8+31677 - 8 +51722 and ŞP2T 8+34075 - 8+54120, the section in question being about 400 meters have been investigated. The time-deformation chart of the in-tunnel deformations and existing geological background of the overbreaking have been determined. The work site being a very intense settlement area, any surface study could be done and tried to have an idea about the geological structure of the area with 7 boreholes in total. Artificial fill which thickness changes between 3.50 - 7.00 m. lays on the Trakya formation consisting of sandstone-claystone, mudstone sequences with RQD values of 0 - 50%. Trakya formation consisting of interbedded sandstone-claystone-mudstone, covers wide areas in the European side of Istanbul. This formation having a faulted-folded structure due to its tectonic deformation, is frequently cut by andesite and diabase dykes. The measured thickness of the formation, varies between 600-2000 meters. The thickness of the bedding in the work site varies between 5-25 cm, the bedding being in general in the N10-60E direction and 30-70 SE orientation. The quality of this formation can be classified as“Fair Rock”. The excavation of the tunnels has been done in the stages, the upper half and lower half, by means of wheeled or caterpillar treaded crushing machines. The average advancing step being 1.00 m, the excavation was supported, immediately after the excavation, with a steel sets, shotcrete of 25 cm of thickness, double layer of steel wire mesh and 9/10 pieces of rock bolts. We found out that the overbreaking events that occurred during the excavation of the tunnels were due to the discontinuity planes and particularly to the fault zones. The fault zones and water leaking from the these zones cause to the stability problems of the rock mass, overbreaking and collapses, during excavations.xn The convergence measurements throughout the tunnel route showed that the deformations occurred mostly in faulted and highly weathered parts. The deformations that occurred in the tunnels after the excavation (0-13 mm.) remained within the expected deformation limits (5-10 cm). Since developed deformations were not high, any negative impact has been occurred on working.