Demirköy Orman İşletme Müdürlüğü mıntıkasında orman ürünlerinin taşınmasında, mekanizasyonun uygulanması imkanları üzerine araştırmalar
Researches an mechanization applying possibilities in Demirköy Forest Enterprise area
- Tez No: 109962
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY AYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Çağdaş teknoloji her geçen gün düne kıyasla insanoğlunun hizmetine daha ileri araç ve gereçler, dolayısıyla metotlar sunmaktadır. Bu metotlar ya da teknikler sayesinde bir yandan daha az emek ve zaman sarfı ile daha fazla iş yapma ve daha yüksek gelir sağlama olanağı elde edilmekte, bir yandan da işin tehlikesi ve ürün zayiat miktarı azalmakta, işçinin teknik bilgi ve becerisi gelişmekte ve iş daha çekici hale gelmektedir. Ayrıca ormancılıkta mekanizasyonun gelişmesi tüm endüstri dallarının gelişmesiyle kaçımlamaz bir sonuç olmuştur. Mekanizasyon, kısaca toplumun gelişme düzeyinin ya da hayat standardının yükselmesi karşısında insan, hayvan ve yerçekimi gibi doğal güçler yardımıyla yapılagelen işlerin makine gücü ile gerçekleştirilmesidir. Bu yüksek lisans çalışmada Türkiye'de bölmeden çıkarma, nakliyat planlaması ve mekanizasyon konularında genel bilgiler verildikten sonra, Kırklareli, Demirköy, Çakmaktepe Bölgesinin genel tamunu yapılmış ve bölgede yapılmakta olan üretim çalışmaları gözlenmiş ve sonuçlar çıkartılmaya çalışılmıştır. Bölgenin yol şebekesi incelenmiş, topoğrafik yapı, arazi durumu ve zemin koşullarına göre uygulanabilecek nakliyat yöntemleri ve buna bağlı olarak da mekanizasyonun uygulanması imkanları üzerinde durulmuştur. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today high technology supply new tools and methods to work, when we compare yesterday. So this methods and technics on the one hand prove more work and more income opportunity by spending less time and work, on the other hand, doing work can be more attractive because of the tecnical information and training of workers' skill. In addition mechanisation and development is an inevitable result of developing of all industrial branches. By rising of life level or development level of community, which we done by natural forces as labor, animal and gravity are being done by machine. This is called mechanisation. In this study, after giving some general information about how yarding transportation., transportation planning and mechanization are being done in North Westwrn Turkey, Kırklareli, Demirköy, Çakmaktepe region is introduced generally and conclusion, which is brought by observery of hardvesting study, is presented. The road network of the region is investigated and the opportunity at applying mechanisation which can be applied depending on the topogrphic structur, land condition, ground structure and the transportation methots are are given. x