Ankara ilinde bitkisel gıda ihracatı yapan sanayi işletmelerininuluslararası fuarlara katılım düzeylerinin ihracat gelirlerine etkisi
The effect of the vegetal food exporting companies to the international fairs participation level on the export income in Ankara
- Tez No: 609131
- Danışmanlar: PROF. DR. CENNET OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İşletmeler, tüketicilerin taleplerini tespit ederek, müşteri memnuniyetini sağlayıp, pazarlama faaliyetlerinde bulunmayı amaçlarlar. Yeni teknolojiler ve küreselleşmenin neticesinde rekabetin artması, işletmeleri daha kaliteli ürünler üretmeye ve ürünlerini daha etkili ve çabuk bir şekilde tüketicilere sunma ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Bu noktada fuarlar, pazarlama faaliyetleri içinde ön plana çıkmaktadır. Fuarlar, üreticileri, yeni geliştirilen ürünleri, müşterileri, rakip firmaları kısacası ticarete konu tüm paydaşları bir araya getiren, sektördeki son gelişmelerin görücüye çıktığı ticaret merkezleridir. Fuarlar, insanların 5 duyusuna hitap edebilen ortamlar olduğundan, pazarlama içerisinde önemli bir yere sahiptir. Bu çalışma, Ankara ilinde bitkisel gıda ihracatı yapan sanayi işletmelerinin mevcut durumlarını ortaya koymak, işletmelerin uluslararası fuarlara katılım durumlarını, yaklaşımlarını ve amaçlarını belirlemek ve işletmelerin uluslararası fuarlara katılımlarını arttırmaya yönelik önerilerde bulunmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada Ankara ilinde bitkisel gıda ihracatı yapan 58 sanayi işletmesi tam sayım yöntemine göre alınmış ve konu amacı doğrultusunda hazırlanan anketler uygulanmıştır. Araştırmaya 58 işletmeden 33 işletme gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada ulusal ve uluslararası literatürler taranarak ikincil veriler de kullanılmıştır. Birleşmiş Milletler, Dünya Ticaret Örgütü, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu gibi farklı kurumların istatistiki verilerinden de yararlanılmıştır. İşletmelerin %70'i uluslararası fuarlara katıldıklarını, %30'u ise katılmadıklarını beyan etmişlerdir. İşletmelerin tamamı fuar öncesi, tanıtılacak ürün ya da ürünler ile ilgili hazırlık yapmakta, yine %96,52'si gidilecek ülkeyle ilgili bilgi derlemekte ve broşür, katalog, afiş gibi hazırlıklar yapmaktadırlar. İşletmelerin %93,04'ü uluslararası fuarlara katılım amaçlarının“yeni müşteri bulmak”olduğunu belirtmişlerdir. Sipariş almak, ihracatı geliştirmek, mevcut müşteri ile ilişkileri geliştirmek, işletme imajını değiştirmek ya da iyileştirmek, sektördeki yenilikleri takip etmek, yeni bir ürün tanıtmak, doğrudan satış yapmak, rakiplere dair bilgi toplamak, bilgi ve görgü arttırmak, sektöre destek olmak, gezmek/eğlenmek, medyada haber olmak da işletmelerin uluslararası fuarlara katılma amaçları arasında yer almaktadır. Bu çalışmanın kapsamında yer alan Ankara'daki gıda sanayi işletmeleri tarafından üretilen ürünlerin fuar, reklam ve tanıtım faaliyetleri ile tüm dünyaca bilinmesi, tanınması ve tercih edilmesi üzerine çalışmalar yapılmalıdır. Fuarlar için destek ya da teşvik alan işletmelerin çoğunluğu aldığı destek ya da teşviki yeterli görmemektedir. Bu hususta gerekli araştırmalar yapılarak desteklerin neden yetersiz kaldığı tespit edilmeli, gerekirse teşvik ve desteklerin arttırılması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Managements aim to meet the demands of consumers by providing customer satisfaction and marketing activities. Increasing competition as a result of new technologies and globalization creates the need for managements to produce higher quality products and to offer their products to consumers more effectively and quickly. At this point, fairs are prominent in marketing activities.Fairs are the trade centers where the latest developments in the sector come into view, bringing together manufacturers, newly developed products, customers, rival companies in short all the stakeholders that are subject to trade. Fairs have an important place in marketing since they can appeal to people's 5 senses. This study was carried out in order to reveal the status of industrial enterprises exporting vegetal food in Ankara province, to determine the status, approaches and aims of the enterprises to participate in international fairs and to make suggestions for increasing the participation of the enterprises to international fairs.In the research, 58 industrial enterprises exporting vegetal food in Ankara province were taken according to the full census method and surveys prepared in line with the subject were applied. 33 managements out of 58 managements participated in the study. Secondary data were also used in the study by screening national and international literatures. United Nations, World Trade Organization, Turkey Exporters Assembly, the Ministry of Agriculture and Forestry, Turkey Statistical Institute have benefited from statistical data of different institutions like. 70% of managements have declared that they participate in international fairs, while 30% have declared that they do not participate. Prior to the completion of the managements, 96.52% prepare for the product or products to be introduced, compile information about the country of destination and make preparations such as brochures, catalogues and posters.93.04% of managements stated that their aim to participate in international fairs was to“find new customers”. To take orders, to improve exports, to improve relations with existing customers, to change or improve managements image, to follow innovations in the sector, to introduce a new product, to direct sales, to gather information about competitors, to increase knowledge and etiquette, supporting the sector, touring/having fun, being news in the media are among the aims of the enterprises to participate in international fairs. In the case of this study, the products produced by the food industry enterprises in Ankara should be known, recognized and preferred throughout the world through fair, advertising and promotional activities. The majority of businesses that receive support or encouragement for fairs do not see the support or encouragement they receive as sufficient. In this respect, necessary research should be done to determine why the support is insufficient, if necessary, incentives and support should be increased.