Bozcaada littoralinin makrobentos faunası ve ekolojileri üzerine bir araştırma
A Study on the macrobenthos fauna and their ecology present in littoral of the Bozcaada island
- Tez No: 109968
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSAMETTİN BALKIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bozcaada Littoralinin Makrobentos Faunası ve Ekolojileri Üzerine Bir Araştırma Bozcaada littoralinin makrobentos faunasına ait türleri ve onların kimi ekolojik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmada, örnekler mevsimsel olarak 2000 ve 2001 yıllarında 0,5-40 m arasındaki derinliklerde bulunan 45 istasyondan spatula, el kepçesi, direç, dip trolü ve fanyalı ağ ile toplanmıştır. Yapılan sistematik çalışmalar sonucunda 1 1 filum, 21 klasis, 52 ordo, 162 familya ve 248 cinse ait toplam 337 tür saptanmıştır. Eldeki literatür bilgilerine göre Gastropoda faunasına ait 1 tür {Mitrella gervilli (Payraudeau, 1826)) tüm Türkiye denizleri için, yine aynı faunaya ait 8 tür (Calliostoma conulus (Linnaeus, 1758), Calliostoma granulatum (Von Born, 1778), Bittium scabrum (Olivi, 1792), Crepidula unguiformis Lamarck, 1822, Natica stercusmuscarum (Gmelin, 1792), Galeodea echinophora (Linnaeus, 1758), Nassarius corniculus (Olivi, 1792), Scaphander lignarius (Linnaeus, 1758)) ve Amphipoda faunasına ait 6 tür (Lembos spiniventris (Delia Valle, 1 893J, Microdeutopus smilis Myers, 1977, Apherusa mediterranea Chevreux, 1911, Lysianassa costae Milne Edwards, 1830, Caprella grandimana Mayer, 1882, Caprella rapax Mayer, 1882) Türkiye'nin Ege Denizi kıyıları için, ayrıca saptanan türlerin 293'ü de Bozcaada'nın makrobentos faunası için yeni kayıttır. Daha önce bildirilen 123 tür ile birlikte Bozcaada littoralinde saptanan tür sayısı 416'ya yükseltilmiştir. Ayrıca bu çalışmada, saptanan türlerin bulundukları istasyonların derinlik, sıcaklık, tuzluluk ve suda çözünmüş oksijen gibi ekolojik özellikleri ile ilgili bilgiler de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Study on the Macrobenthos Fauna and Their Ecology Present in Littoral of the Bozcaada Island. In this study, carried out with the aim of determining the fauna of macrobenthos species and their some ecological properties in littoral of Bozcaada, samples were collected seasonally from 45 stations during 2000-2001 years, situated at the depth of 0.5-40 m by spatula, hand scoop, dredging, deep trawl and scoop net. As a result of systematic studies, total of 337 species belonging to 248 genera, 162 families, 52 orders, 21 classes and 11 phyla were determined. According to the present literature, new records were determined among these species; 1 species {Mitrella gervilli (Payraudeau, 1826)) belonging to the Gastropoda fauna for all Turkish seas; 8 species (Calliostoma conulus (Linnaeus, 175 8), Calliostoma granulatum (Von Born,1778), Bittium scabrum (Olivi, 1792), Crepidula unguiformis Lamarck, 1822, Natica stercusmuscarum (Gmelin, 1792), Galeodea echinophora (Linnaeus, 1758), Nassarius corniculus (Olivi, 1792), Scaphander lignarius (Linnaeus, 1758) again belonging to the same fauna and 6 species (Lembos spiniventris (Delia Valle, 1893J, Microdeutopus smilis Myers, 1977, Apherusa mediterranea Chevreux, 1911, Lysianassa costae Milne Edwards, 1830, Caprella grandimana Mayer, 1882, Caprella rapax Mayer, 1882) belonging to the Amphipoda fauna for the Aegean Sea coasts of Turkey, also 293 species of determined species for makrobenthos fauna of Bozcaada Island. Together with 123 species were reported in earlier studies by other researchers, total number of determined macrobenthos fauna species were increased to 416 in littoral of the Bozcaada Island. Additionally this study also gives information about the ecological properties of the stations, which defined species live in, including depth, temperature, salinity and dissolved oxygen. VI