Bozcaada heteropterlerinin fauna ve ekolojisi üzerine araştırmalar
Studies on the fauna and ecology of heteroptera of Bozcaada
- Tez No: 68031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT KIYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
BOZCAADA HETEROPTER'LERİNİN FAUNA VE EKOLOJİSİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR (Yüksek Lisans Tezi) Özlem YILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1997 ÖZET Bozcaada'dan 1996 yılının Mayıs-Eylül aylan arasında 18 lokaliteden toplanan 9 familya, 30 cins ve 38 türe ait toplam 385 Heleroptera örneği faunistik ve ekolojik açıdan değerlendirilmiştir. Çalışma alanının konumu, bitki örtüsü ve Heleroptera faunası ile ilgili bilgiler belirtilmiştir. Toplama yapılan lokalitelerdeki habitatlar tanımlanmış, toplama metotları kısaca açıklanmıştır. Bölgede daha önce tesbit edilen türlere ait faunistik referanslar verilmiştir. İncelenen materyal, her tür için gerekli toplama bilgileriyle düzenlenmiştir. Türlerin yayılışı; Türkiye ve dünyada olmak üzere iki kategoride ele alınmıştır. Pehlivan (1981) tarafından kaydı verilen Stictopleums picius ve Maccevelhus lutheri türleri hariç toplam 36 tür Bozcaada faunası için yeni kayıttır. Rhopalidae familyası hariç diğer 8 familyaya {Miridae, Redııviidae, Lygaeidae, Stenocephalidae, Coreidae, Alydidae, Pyrrhocohdae, Pentatomidae) ait türler Bozcaada faunası için yeni kayıttır. Türlerin Bozcaada'da toplama yapılan lokalitelerdeki dağılışı her familya için ayrı bir haritayla gösterilmiştir. Bilim Kodu : 401.04.04 Anahtar kelimeler : Bozcaada (Çanakkale), fauna, ekoloji, Heleroptera, karasal Sayfa Adedi : 85 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Suat KIYAK
Özet (Çeviri)
(M. Sc. Thesis) Özlem YILMAZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1997 ABSTRACT Totally 385 specimens, belonging to 38 species in 30 genera and 9 families collected from 18 localities in Bozcaada were evalvetad in year 1996 in months of May-September. The location of the area studied, plants cover and the knowledge on the Heteroptera fauna of Bozcaada are mentioned. The habitats in the localities, where the specimens collected are described and collected methods were briefly explained. Faunistical references of the species recorded previously in the studied area were recorded. Material examined is arranged for each species with the necessary collecting data. Distribution in,both Turkey and the world concerning the species were given. Except the species recorded by Pehlivan (1981); Stictopleımıs pictus and Maccevethus lutheri, totally 36 species are new to fauna of Bozcaada. Except family of Rhopalidae the other 8 families's (Miridae, Reduviidae, Lygaeidae, Stenocephalidae, Coreidae, Alydidae, Pyrrhocoridae, Pentatomidae) species are new record to fauna of Bozcaada. Distribution of species in collected localities, are shown in a map each family. Scincecode : 401.04.04 Key words : Bozcaada (Çanakkale), fauna, ecology, Heteroptera, terrestrial Page number : 85 Adviser : Doç. Dr. Suat KIYAK