Yüksekliğin insan fizyolojisi üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Effects of the high altitude on human physiology
- Tez No: 109969
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET YÜKSEK RAKIMIN İNSAN FİZYOLOJİSİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİN İNCELENMESİ Zaman geçtikçe insanların doğaya ve doğa sporlarına olan ilgileri artmaktadır. Özellikle dağcılık saf özgürlüğü yaşamak insanlar için gelişmekte olan bir spor dalıdır. Maceracıların en son keşfedilmemiş sahası konumuna gelmiş dağlarda daha zorlu ve daha yükseğe tırmanmaktadırlar. Bunun sonucu olarak insan fizyolojisinin deniz seviyesindeki durumu.yükseklik arttıkça çeşitli problemlere sebebiyet vermiştir. İnsan fizyolojisi yüksekliğe karşı yavaş bir şekilde adapte olur.Eğer kısa sürede çok yüksek irtifalara tırmanılırsa, fizyolojik yapınız çöküntüye uğrar. Bu tezde İnsan fizyolojisinin yüksekliğe adaptasyonu ve yükseklik hastalığı ile ilgili bazı sonuçlar elde edilmeye çalışılmıştır. Tezin hazırlanması uzun bir zaman gerektirdi. Bu amaçla insan anatomisini, fizyolojisini, Efor ve anatominin yükseklik fizyolojisi üzerindeki etkileri, elektronik devre tasannu, Devre elemanlarının seçimi incelenmiştir. Ayrıca yapılan devre ile kendimi ve birkaç dağcı arkadaşımı denek olarak kullandım. Bu sayede fiziksel rahatsızlıklar ve fizyolojik değişiklikleri kayıt ederek çeşitli sonuçlara ve bulgulara ulaşıldı, ve gözlemler sonucunda Tezin ilk iki bölümünde anlatılan teorik bilgi ve dağ hastalıkları için yazılmış kitaplardaki bilgiler bir anlamda kanıtlanmış oldu. Bu çalışmadan çıkardığım en kısa sonuç belirli bir yüksekliğe kadar insan fizyolojisindeki değişiklikler insan üzerinde fazla bir değişikliğe sebep olmuyor. Ancak 2500m ve daha yukarısında çeşitli fizyolojik değişiklikler oluşmakta. Daha yükseğe tırmanılırsa bu bulgular ağırlaşmakta ve şiddetlenmekte. Bu rahatsızlıklar derhal daha alçak yüksekliklere inilerek hafifletilebilmektedir. Eğer daha yükseğe inatla tırmanmaya devam edilirse tırmanış ölümle sonuçlanabilir. rx
Özet (Çeviri)
SUMMARY EXAMINATION OF THE HIGH ALTITUDE EFFECTS ON HUMAN PHYSIOLOGY As the time past, many people interested in the nature and outdoor sports. Especially mountaineering is one of the growing sport on feeling pure freedom. New Adventurers looking through the last unknown fields, and trying to climb hard on high mountains. Result of this, people come across some problems on high altitude caused by Physiology that have its own rules in sea level.When you try to climb high; Physiolgy of the human being can slowy adaptate it self to high altitude unless you climb faster within a short period,it became sick... In this project, I try to find some answers to that of being sick on high altitude and the adaptation period of the human Phsiology. Project takes a long time to reproduce,and also understanding Anatomy,Physiology, High altitude illnesses, Reacts of the Physiologhy on high altitude, electronics, And site survey experiments on mountains.In each chapter you can easly find each parameter defined,and studied to understand what effects can be defined to make difference in high altitude on human physiology. Symptoms can be easly detect by the instrument or by means of physical image of the patientAnd I studied the semptoms on Mount Ağrı ( Mount Ararat ) on myself and on friends of mine. Symtomps and Results are proven by the Theory and the books written for the mountain illnesses. And I understand, Mountain illnesses can be effect the patient after riching a certain high altitude and thus, is 2500 metres and higher altitudes. Symsptoms will increase to a higher level if you climg more, less will decrease the effects of the high altitude. And it can be dangerous,to stay for a long time in the same altitude. You have to climg down to decrease the effects or you may die... X