Uludağ Milli Parkı'nın bugünkü sorunları ve çözüm yolları
The problems of Uludağ National Park and the solutions for these problems
  1. Tez No: 109967
  2. Yazar: KIVANÇ BEKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTUĞ AKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ormancılık Politikası ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Uludağ Milli Parkı'nın Bugünkü Sorunları ve Çözüm Yollan Çalışmada ülkemizde, açıkhava rekreasyon kaynaklarından biri olan Milli Parkların çeşitli kaynak değerleri belirtilmiş ve yoğun rekreasyonel kullanımlara sahne olan Uludağ Milli Parkı örnek alan olarak seçilmiştir. Ülkemizde gerek yaz gerekse kış aylarında yoğun kullanım baskısı altında kalan Uludağ Milli Parkı'nda, diğer milli parklarda yaşanması olağan olmayan sorunlar ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan sorunlar; konaklama, ulaşım, çevre kirlenmesi, altyapı, mevzuat ve tanıtım ana başlıkları kapsamında belirlenmiş ve bunların ne gibi sonuçlar doğurduğu, Milli Parka hangi açılardan zarar verdiği belirlenmeye çalışılmıştır. Bu sorunlara ilişkin çözüm yollan araştırılarak, belirli konularda sorunların ortadan kaldınlması amacıyla alternatifler sunulmuştur. IX
Özet (Çeviri)
The problems of Uludağ National Park and the solutions for these problems in this work, the source values of national parks, one of recreational outdoor sources in our country, are stated and Uludağ National Park, which is intensely used for recreational purposes is taken as sample area. Intensely used, Uludağ National Park is facing some problems which are very unusual for other parks. These problems are stated in the titles like accomodation, transporting, environmentel pollution, substructure, law and introduction and the ways these problems influence and harm the area are presented. Solutions are proposed. X TCYtSflKftCaUTiMKUBULD MUtMAiriAlVON "