Query processing efficiency in native XML and XML-enabled databases
XML veri tabanları ve XML desteği olan veri tabanlarının sorgu işlem performansları
  1. Tez No: 109970
  2. Yazar: MUSTAFA ATAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATAKAN KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışmada, XML tabanlı vcritabanı Taınino 2.3.1.1 ile ilişkisel vcritabanı Oracle9i'nin sorgu işleme verimliliği incelendi ve karşılaştırıldı. Test verimizin yapısı, kitap bilgilerini tutmak için hazırlanmış olan bir DTD (Doküman Tür Tanımı)'yc dayandırılmıştır. 1 milyon, 2 milyon ve 3 milyon kayıt içeren 3 farklı büyüklükte test dokümanları oluşturuldu. Vcritabanlarını test etmek için 13 sorgu belirlendi. Kullanılan performans ölçütleri; işlemci zamanı, fiziksel disk okuma sayıları ve mantıksal disk okuma sayılarından oluşmaktadır. Tüm sorgular, eşdeğer bilgisayarlarda ve 3 ayrı büyüklükteki dokümanlarda indcksli ve indeksiz olarak çalıştırılmıştır. Performans ölçütlcrindcki değişiklikler, deneylerden sonra grafik halinde düzenlenmiştir. Son olarak, deney sonuçlarım sunuldu ve nerelerde iyileştirme yapılabileceğini tartışıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, query processing efficiency of the native XML database Tamino 2.3.1.1 and the relational database OracIe9i is examined and compared. Our lest data is based on a DTD (Document Type Definition), representing book information. We generated 3 different sizes of test documents: 1, 2, and 3 millions records. We selected 13 queries for performance study of the databases. For the performance metrics, we used CPU time, the number of logical reads, and the number of physical reads. All the queries were run on identical machines for 3 different sizes of documents with and without indexing. Changes in performance metrics for each query were plotted for experiments. Finally, we presented the results, and discussed where enhancements arc required.