Elektronik ticaretin finansmanı ve bir uygulama
The Finance of elektronic business and its applications
- Tez No: 110009
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERHAN BİRGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET içinde bulunduğumuz yüzyılın son döneminde bilgi ve iletişim teknolojilerinde meydana gelen hızlı gelişme sonucu ortaya çıkan internet ile elektronik ticaret giderek yaygınlaşmaktadır. Küreselleşen ve rekabetin arttığı dünyada, fırsatlardan, özellikle internet teknolojisinin sunduğu fırsatlardan yaralanmak bir zorunluluk haline gelmiştir. Elektronik ticaret bu stratejik öneminden dolayı değer kazanarak güncel bir konu haline gelmiştir ve tüm boyutlarıyla değerlendirilmesi gereken bir yeniliktir. Enformasyon toplumunun beraberinde getirdiği ve sanal örgütlenmenin en önemli parçası olan internet, bilgiye en hızlı ulaşmayı ve etkili bir iletişimi sağlayan, rekabet üstünlüğü kazandıran, iç ve dış müşteri tatminini sağlayan ve maliyetleri düşüren sanal bir araçtır internet kullanımı, uluslar arası sınırları ortadan kaldırarak satıcı konumundaki kişi ve kuruluşlara sınırsız bir müşteri potansiyeli sunmuştur. Elektronik ticaret, iletişim, finans, iç ve dış ticaret, eğitim, sağlık ve devlet işleri gibi bir çok alanda kullanılmaktadır. Bu gelişmeler, ekonomik kalkınmanın ve toplumsal refahın sağlanmasında elektronik ticarete stratejik bir önem kazandırmaktadır. İnternet sektöründe sıkça kullanılan finansman yöntemleri; risk sermayesi (venture capital) ve finansal ortak (private equity) uygulamalarıdır Son yıllarda internetin hayatımızda meydana getirdiği değişiklikler, yatırım piyasalarının da dikkatini çekmiştir. Yeni ekonominin hızla kurallarını oluşturduğunu fark eden yatırım şirketleri, hızlı adımlar ile internet üzerinden ticaret yapacak olan şirketlere yatırım yapmaya başlamıştır
Özet (Çeviri)
SUMMARY E-business is hecaming widespread by using internet, as a result of improvement in IT (information technology) and communication at the and of the last century. In the globalized and competitive world benefiting from apportunities, especially provided by IT, became an obligation. E-business is a current isseve by gaining in it valve because of it's strategic importance and an innovation that should be completely realized such as an assert. As a result of information society and being an important part of network, internet ia a intangible tool provides an effective communication, competitive advantage,“internal and external”costomer satisfaction and access the info rapipdly and covld decrease the cost. Also, using internet provides an unlimited customer potential for people and organizations by lifting“ İnternational border”. It has being used in a great number of area such as e-business, communication,finance, domestic and foreign trade, education health and for governments. By this improvements e-business is valued strategically in order to providing economic developments and saciety's prosperity. In the internet sector, financing methods that are used frequently, are such as venture capital and private aquity applications. Recently, the changes created by internet, attract attention of invesment sector too. investors, which realized new economic system creats its own rules rapidlyi cemmerce investing the companies which intend to do business via internet.