Dış ticaret finansmanında alternatif yöntemler ve Rusya Federasyonunda uygulaması
Alternative methods in financing of foreign trade and implementation in Russian Federation
  1. Tez No: 117895
  2. Yazar: OUMALAT TORCHKHOEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
155 ÖZET Dış ticaretin finansmanı; dışa açık işletmelerin gerçekleştirdiği ticaretin tüm aşamaları ile doğrudan ilgili olan bir konudur. Uluslararası ticarette seçilen teslim ve ödeme şekline göre karşılaşabileceği riskleri de değişmektedir. Söz konusu risklerin karşılanması belli maliyetleri gerektirdiğinden seçilen teslim ve ödeme şekli finansman üzerinde de etkili olmaktadır. Günümüzde dış ticarette kullanılan teslim şekilleri ve bu teslim şekillerinde tarafların yükümlülükleri MTO tarafından standart kurallara bağlanmıştır. Dış ticarette söz konusu teslim şekillerden CİF ve FOB en yaygın kullanılanlarıdır. Teslim şekline göre tarafların maliyetleri, sorumlulukları ve rizikoların paylaşımı değişmektedir. Ödeme şekilleri de teslim şekilleri gibi MTO tarafından yeknesak teamül ve kurallara bağlanmıştır. Bu ödeme şekillerinden ihracatçı için en fazla riski taşıyan mal mukabili ödeme şeklidir. Vesaik mukabili ödemede ise ihracatçı ödeme yapılıncaya veya poliçe kabul edilinceye kadar mallar üzerinde kontrolünü sürdürmektedir. Böylece anılan ödeme şekli satıcı açısından daha az risk taşımaktadır. Diğer taraftan peşin ödeme şekli; ihracatçı için en az riski içeren bir ödeme şeklidir. Burada ithalatçının ihracatçıyı kredilendirmesi sözkonusudur. Her iki taraf için de az risk içeren akreditifli ödeme ise dış ticarette en yaygın kullanılan bir şekli olmaktadır. Söz konusu ödeme şekli aynı zamanda garanti ve finansman işlevlerini de yerine getirmektedir. Uluslararası ticarette kullanılan vesikalar da teslim ve ödeme şekilleri gibi dış ticaret finansmanını etkilemektedir. Bazı belgeler garanti, bazı belgeler ise finansman işlevlerini yerine getirdiğinden uluslararası piyasalarda15b önemli ticaret araçları olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte dünya ticaretinde malın mülkiyetini temsil eden vesikalar (deniz konşimentosu gibi) ile koruma aracı olarak kullanılan vesikalar (Sağlık Sertifikası, Radiyasyon belgesi gibi) da kullanılmaktadır. Dışa açık işletmelerin gerçekleştirdiği ihracatın gerektirdiği finansman işlem süresine göre kısa, orta ve uzun vadeli olabildiği gibi sevkiyat öncesi ve sevkiyat sonrası da olabilir. Kısa vadeli finansman çoğu ülkede 6 aya kadar olmasına rağmen bazı ülkelerde 1, hatta 2 yıla kadar uzayabilmektedir. Bu tür ihracatın sevkiyat öncesi finansmanında karşılıklı akreditif, kırmızı şartlı akreditif, devredilebilir akreditif, banka kredileri, peşin ödeme ve prefınansman kredileri kullanılır. Sevkiyat sonrası finansmanında ise iştira kredisi, iskonto kredisi, avanslar ve akreditif kredisi kullanılmaktadır. Orta vadeli finansman, 1-5 yıl süreli, uzun vadeli finansman ise 5-10 yıl süreli olup, kimi özel durumlarda 15 yıla kadar çıkabilmektedir. Orta ve uzun vadeli finansmanına hafif sermaye malları, alt yapı yatırımlar ve anahtar teslim projelerin ihracatında başvurulmaktadır. Söz konusu ihracatın sevkiyat öncesi finansmanında ihracat türüne göre değişen banka kredileri kullanılırken sevkiyat sonrası finansmanında ise satıcı ve alıcı kredilerine başvurulmaktadır. Kısa, orta ve uzun vadeli ihracat finansmanında uygulanan bu yöntemlerin yanında (GÜ'lerde eskiden beri, GOÜ'lerde son zamanlarda) Faktoring, Forfaiting ve Leasing gibi alternatif yöntemler de uygulanmaktadır. Bununla birlikte ihracatın geliştirilmesinde ithalatın finansmanı da önemli rol oynamaktadır. İthalatın finansmanı ile elde edilen sermaye malları ihracata yönelik sanayilerde kullanılmaktadır. Aynı zamanda ülke içindeki üretimin kalitesini yükseltmek için de makul bir düzeyde ithalatın gerçekleştirmesi gerekmektedir. İhracatın finansmanında kullanılan bir çok157 finansman tekniği ithalat finansmanında da kullanılmaktadır. İthalatın finansmanında akreditifler, alıcı kredileri, leasing, karşılıklı ticaret, aval kabul kredisi vb. tekniklere başvurulmaktadır. Rusya Federasyonu'nun dış ticaret rejimine bakıldığında 1992'den beri dış ticaretin serbestleştirilmesine gidildiği görülmektedir. Bir çok kanuni kısıtlamalara son verilmiştir. İhracatta kota ve lisans uygulamaları çok az mallar için yapılmaktadır. İthalatta belli mallar için değişik oranlarda Gümrük Vergisi uygulamasıyla birlikte kimi mallar için gümrük vergisi istisnaları bulunmaktadır. İthalatta gümrük vergisi dışında Katma Değer Vergisi ve Özel Tüketim Vergisi de uygulanmaktadır. Kimyevi maddeler, silah, ordu teknolojisi, nükleer materyaller gibi bazı malların ithalatı; ithal lisansını gerektirmektedir. Bununla birlikte makine teçhizat ürünleri, elektronik aletleri, tütün ürünleri gibi kimi malların ithalatında kalite uygunluk sertifikası da istenmektedir. Rusya Federasyonu birçok az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeden yapılan ithalat için“Tercihli Gümrük Vergisi Sistemi”uygulamaktadır. Söz konusu ülkelerden bu sisteme tabi olan malların ithalatında belli oranlarda vergi avantajları sağlamaktadır. Rusya'da dış ticaretin serbestleştirilmesiyle, dış ticaretin finansmanında her türlü alternatif yöntemlerin kullanılmasına izin verilmiştir. Bugün Rusya'da söz konusu yöntemler arasında en çok leasing ve barter yöntemleri kullanılmaktadır. Factoring yöntemi ise nispeten daha az uygulanır. Bununla birlikte Rusya'da son zamanda Forfaiting yöntemi de uygulamaya çalışılmaktadır. Leasing ve barter yöntemleri ile ilgili yasal düzenlemeleri sürekli olarak geliştirerek söz konusu yöntemler için güçlü bir yasal düzen oluşturmaya gidilmektedir. Factoring ile Forfaiting yöntemleri ile ilgili düzenlemeler ise Rusya'da daha yeni oluşturulduğundan zaman içinde geliştirmeye ihtiyaç duyulmaktadır. Söz konusu yöntemler ülkenin dış ticaret faaliyetlerini canlandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
158 ABSTRACT Financing of foreign trade has a direct relation with all levels of commerce performed by foreign oriented businesses. Risks that may be taken in accordance with the delivery and payment terms, selected in international trade, differs as well. As meeting such risks requires some specific costs, selected delivery and payment terms also affect financing. Today's terms of delivery, used in foreign trade, and obligations of the parties related with such terms should meet some standard requirements prescribed by ICC. Out of such terms of delivery in foreign trade, CIF and FOB are the most popular ones. Parties' costs, obligations and share of risks differ with respect to the type of delivery. Terms of payment are also to be meet some rules and standards prescribed by ICC as the terms of delivery. Out of these types of payment, the one with maximum risk is payment against the goods. The exporter carries the control over the goods until the payment is made or the policy is accepted in type of payment against documents. Therefore such a type of payment has lower risk. On the other hand, advance type of payment is the one which loads minimum peril to the seller, which is subject to facilitate a loan to the exporter by the importer. Payment with a letter of credit is a world-wide used type in foreign trade including lower peril to the both parties. Such term of payment also executes guaranty and financing procedures. Furthermore, documents used in international trade affects financing of foreign trade as well as the terms of delivery and payment. They are used as some significant commercial tools in international market, as some of them prescribes guaranty, and some executes financing procedures. On the other hand, some documents, that represent the possession of goods (like159 maritime bill of lading) and protective documents (like Health Certificate, Radiation Certificate) are used. Financing, required by the export performed by foreign oriented businesses, can be short, medium or long term, or can be pre-delivery or post-delivery. Although short term financing is for six months in many countries, it can be extended for one or two years in some countries as well. In pre delivery financing of such an export, back to back letter of credit, red clause credit, transferable letter of credit, bank loans, advance payment and pre financing credits can be used. Negotiation credit, discount credit, advances and letter of credit are used in post-delivery financing. Medium term financing is due for 1-5 years, and long term financing is for 5-10 years, and can be extended to 15 years in some cases. Medium and long term financing are practicable in exportation of light capital goods, infrastructure investments and turn-key projects. For the pre-delivery financing of such exportation loans differentiable with regards to the type of export, are used; and for the post-delivery financing, seller and buyer loans are practicable. Besides these methods, used in short, medium and long term exportation facilities, some alternative methods like factoring, forfeiting and leasing (for many years in developed countries, and recently in developing countries) can be used. Besides, importation financing plays a significant role for the development of exportation. Capital goods acquired with importation financing is being used in export oriented industries. Accordingly, a reasonable level of import should be performed to increase the quality of local production. Many financing techniques used in exportation financing can also be used for importation financing. For financing of imports, following160 methods should be used: letter of credit, buyer's credits, leasing, counter trade, aval credits, etc. When we consider the foreign trade regime of Russian Federation, they have liberalized foreign trade since 1992. Many legal limitations have been repealed. Quota and licensing practices of export have been carried on for some limited goods. As well as Customs Tax implementation of some specific import goods, there are customs tax exceptions for some other goods. Value Added Tax and Special Consumption Taxes are also practicable for importation. Importation of some goods, like chemical substances, arms, military technology, nuclear materials, is required importation license. Besides, for some other goods, like machinery equipment products, electronic materials and tobacco products, quality certificates are also required for the importation. Russian federation applies“Preferential Customs Tax System”for importation from many undeveloped or developing countries. From those countries, many tax advantages in specific rates are provided on the importation of the goods subject to this system. Upon liberalization of foreign trade in Russia, any alternative methods are allowed to be used in financing of foreign trade. Among those methods, leasing and barter methods are used mostly in Russia today. Factoring is less practicable one. On the other hand, forfeiting is tried to be used as well. By developing legislative regulations related with the methods of leasing and barter, a strong legislative environment has been tried to be created. As legislations about the methods of factoring and forfeiting has been recently brought, continuous development is required within a course of time. Subject methods have being refreshed foreign trade of the state. _ HOW»* lS£ttMAltt*SyOW