Depremin çalışma hayatına etkileri: İki firmada uygulama
Effects of eartquake to labor life: Practice on two firms
- Tez No: 110021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Ülkemiz coğrafyasının % 96 'sı deprem kuşağında, nüfusunun ise % 98 'i deprem tehdidiyle yüzyüze yaşamaktadır. 17 Ağustos Marmara Depremi Türkiye'nin kalbi konumunda bulunan Marmara Bölgesini etkilemiş; ekonomik ve sosyal olarak kısa ve uzun vadeli sorunlara yolaçmıştır. Ülkemiz açısından deprem sonrası ortaya çıkan en önemli sonuç başta devlet olmak üzere, hiçbir kuruluş ve kişinin bu tür bir doğal afete hazırlıklı olmamasıdır. Önceden bilinemiyor olması deprem konusunda hemen her koşulda tedbir almayı gerektirmektedir. Deprem, can ve mal kayıplarının yanında insanlarda duygusal, fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak psikolojik sorunlara sebep olmaktadır. Deprem sonrası yaşanan travma sonrası stres bozukluğu kişilerin çalışma hayatındaki verimliliklerini de azaltmaktadır. Bu durum işletmelerin devamlılığını ve kârlılığını doğrudan doğruya etkilemektedir. Yukarıda sayılan sebeplerden ötürü işletmeler deprem konusunda çalışanlarına yönelik tedbir almak zorundadırlar. Deprem sonrası çalışanların verimliliğini arttırıcı tedbirlerin alınması, deprem eğitimi verilerek işe motive edilmeleri, aileleri ile beraber bir bütün kabul edilerek depreme hazırlık çalışmalarının yürütülmesi, modern yönetim tekniklerini uygulayan organizasyonların insan kaynaklan bölümlerinin en önemli görevlerinden biri haline gelmiştir. Bu çalışma, deprem sonrasında çalışanların, çalışma hayatlarında yaşadıkları sorunları ve alınabilecek tedbirleri ortaya koymak ve organizasyonların yapılarına uygun bir teşkilat kurarak deprem zararlarını en aza indirmelerini sağlamak amacıyla yapılmıştır. Eğitimli, bilinçli ve tedbirli çalışanlara sahip işletmelerin depremden en az zararı görecekleri gerçeği unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECTS OF EARTHQUAKE TO LABOR LIFE : PRACTICE ON TWO FIRMS KEYWORDS : Earthquake Productivity Earthquake Instruction Psychological Problem Post- Travmatic Stress Disorder Motivation %96 of our country geography is on earthquake zone as for %98 population leaves face to face with this menace.The 17{ August of Marmara Earthquake had affected to all Marmara Region where economic center of Turkey, and it had caused of some economic and social problems on short & long term. The most important conclusion after earthquake for point of our country view, that all institions -before all else goverment society- and people has made no preparitions.lt require to take preventive measures because of that unknown in the beginning. Earthquake cause of life and goods missing together with psychological problems by emotional,physical,mental and social.Post Travmatic Stress Disorder (PTSD) which experienced after earthquake,also decrease of human productivity on the labor life.This stuation have influence directly on continuity and profitivite of business enterprice. Managing must take preventive measures for labors towards earthquake because of explain reasons above. Taking the necessary measures to increase the workers,essicency after earthquake motivation them by instructing about earthquake,perceiving them as a whole a long with their familys and carrying on the measures against the earthquake have become Xone of the most important function of human resources department of organizations that emphasize modern management techniques. This studying aim is bring up experienced some problems in their labor life after earthquake to concerned,show it will be able to take measures and establish convenient organizations, so reduce lowest of earthquake injury. It ought not forgotten that truth which Business Enterprice has got conscious, educated and providently workers for leave lowest injury after earthquake. XI