Otel işletmelerinde hizmetiçi eğitim uygulamaları (Kapadokya örneği)
A Research on training applications in hotel organizations (Cappadoia exampel)
  1. Tez No: 110030
  2. Yazar: NÜLÜFER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN BATMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Otel işletmelerinde hizmetiçi eğitim uygulamaları, personelin daha kaliteli olması ve daha üstün hizmet vermesi açısından önemlidir. Otel işletmelerinde uygulanan iş başı ve iş dışı eğitim yöntemlerinin amacı, işletmenin hedeflerine çalışanlarını yönlendirmektir. Uygun eğitim yöntemlerinin seçilmesi, eğitimden istenilen hedefe ulaşmasını sağlayacaktır. Fakat bundan önce otel işletmelerinin personel eğitimi ihtiyacını analiz etmesi, buna uygun eğitim programlan hazırlaması gerekmektedir. Eğitim sona erdikten sonra değerlendirilme yapılması, eğitimin başarısını veya başarısızlığını gösterecektir. Otel işletmelerinde hizmetiçi uygulamalarına yönelik Kapadokya Bölgesi'nde yapılan bu çalışma mevcut durum tespitine yöneliktir. Çalışmanın sonunda işletmelerin hizmetiçi eğitim uygulamaları için neler yaptıkları belirlenmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, otel işletmeleri ve bölümleri, otel İşletmelerindeki bölümlerin organizasyon yapıları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, eğitim ve hizmetiçi eğitim kavranılan açıklanmıştır. Ayrıca eğitim ve hizmetiçi eğitimin önemi, hedefleri ve ilkelerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, otel işletmelerinde hizmetiçi eğitim uygulamalarının süreci anlatılmıştır. Hizmetiçi eğitim programları, eğitim yöntemleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca hizmetiçi eğitim ile verimlilik arasındaki ilişki hakkında da bilgi verilmiştir. Dördüncü ve son bölümde, otel işletmelerindeki hizmetiçi uygulamaları anket yolu ile analiz edilmiştir. Anketler analiz edilmiş ve sonuçları değerlendirilmiştir. Ayrıca konu ile ilgili yapılan çalışmalardan da bahsedilmiştir. Araştırma sonucunda, araştırma kapsamına alınan otel işletmelerinin çoğunun hizmetiçi eğitime önem verdikleri belirlenmiştir. Otel işletmeleri iş başı eğitim yöntemlerinden ağırlıklı olarak işe alıştırma (oryantasyon) eğitimini kullanmaktadırlar. İş dışı eğitim yöntemlerinden ise anlatma yöntemi kullanılmaktadır. 3, 4 ve 5 yıldızlı ve özel belgeli oteller hizmetiçi eğitime 1 ve 2 yıldızlı otellerden daha fazla önem vermektedirler. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY A RESEARCH ON TRAINING APPLICATIONS IN HOTEL ORGANIZATIONS (CAPPADOCIA EXAMPEL) KEY WORDS: Hotel, hotel organization, training, training process, training needs, training program, training methods: on-the-job training, off-the-job training In hotel organizations job training is essential because job training increases the qualification of the employees and as a result the quality of the services employees services. The objective of on- the- job training and off- the- job training methods practiced in hotel organizations is to direct the employees to the objectives of the company. Selecting suitable training methods will lead to accomplish the objectives of the training. However, first of all, it is necessary to analyse the training needs of the companies employee and prepare suitable training program. The evaluation process will show the success or the failure of training. This study, which was completed in Cappadocia region, aims to investigate the training application of hotel organizations. İt is obvious from the results of the study that, most of the hotel organizations regard training as important. The study is composed of four main parts. In the first part, hotel organizations and departmans are mentioned, in the second part, the two concepts education and training are examined and their importance is mentioned. In the third part, the training process in hotel organizations is explained. And in the forth part, training applications are evaluated by questionaire method. X