Refik Halid Karay'ın eserlerinde Türk toplumu
Turkish nation in Refik Halid Karay's achievements
- Tez No: 110037
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RAHMİ KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Edebiyat, basın, yayın ve kültür tarihimizde önemli bir yeri olan Karay, II.Meşrutiyet, milli Mücadele ve Cumhuriyet dönemlerini yaşamış ve eserler vermiş nadir sanatçılarımızdandır. Ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılı dönemlere ve kötü gidişata kayıtsız kalmayarak durumu kalemiyle dile getirmiş olan aydınımızın, aynı türden ancak farklı zamanlarda ortaya çıkan olayları eserlerinde ele alması bize ışık tutmaktadır. Karay' ın eserlerini incelediğimizde geçmişte yaşanmış önemli tarihi ve sosyal olayların toplumsal yaşama tesirlerini ve günümüzdeki yansımalarını sosyolojik olarak analiz edebilmekteyiz. Yaşanmış devrim ve inkılâpların yakın tanığı olarak olayların toplumsal hayatımız üzerindeki izlerini aktaran eserleri, sosyoloji için kaynak olma özelliği taşıdığından incelemeye değer niteliktedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Karay, who took an important place in our literary, press, publicational and cultural history, was one of our rare writers which had lived second constitution, armistice, national combat, rebuplic ages and created achievements. These achievements, which explained same kind of events but happened in different times, enlighten us about the bad course and embarrassing situation of the country that he couldn't be in different to and experessed it by the help of his pen. When we study on his achievements, we are able to analyze the effects of important historical and social events on public life. As a close witness to the revolutions and reforms, his achievements, which narrates these effects on social life, are precious sources for sociology. This studying, which we examine sociologically is called“Turkish Nation in Refik Halit Karay' s Achievements”. KEYWORDS: Social life, Revolution, First World War, Sociology of Literature