Toplum kalkınmasında köylere hizmet götürme birliklerinin rolü
The Role of organization in providing services to rural areas with reference to societal development
  1. Tez No: 110053
  2. Yazar: İZZETTİN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLAL ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Gelişmekte olan ülkelerde, kıt kaynakların en verimli alanlara yönlendirilmesi hep önemli bir sorun olmuştur. Kalkınma, çağdaş medeniyet seviyesini yakalama, sadece devletçe gerçekleştirilen bir faaliyet değil, aynı zamanda toplumun da iştirak ettiği bir hamledir. Toplumun kalkınma hamlesine katılması, özellikle kırsal kesim sözkonusu olunca daha da hayati önem taşımaktadır. Ancak bunun için devletin yerel insiyatife, sivil teşebbüse önem vermesi gerekir. Merkeziyetçi, bürokratik bir devlet yapılanması, özgürlükçü bir refah toplumu önündeki en önemli engeldir. Ülkemizde de kırsal kesimin kalkınması konusunda sayısız teorik ve uygulamalı çalışmalar yapılmış, ancak bütün bu çalışmalar hep başarısızlığa uğramıştır. Bunun en önemli nedeni herşeyi kontrol etmek isteyen, merkeziyetçi, bürokratik devlet yapısıdır. Kırsal kesimde, Köylere Hizmet Götürme Birlikleri mahalli imkan ve kaynaklan harekete geçirerek pek çok başarılı yatırıma imza atmıştır. Ancak tamamen Kaymakamların hizmet coşkusuyla faaliyet gösteren birlikler düzenli mali, hukuki ve örgütsel yapıya sahip değildir. Yapılan bütün teorik ve uygulamalı çalışmalar kırsal kesime hizmet götürecek en uygun idari birimin ilçe olduğunu ortaya koymuştur, yapılacak olan ilçe idaresine bütçe vermek ve tüzel kişilik kazandırmaktır. vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY In developing countries, it hasbeen very important problem that insufficient sources have been directed towards productive areas, improvement, is not made activity by government, in this same time, it is attack that join of society too. Society joins to attack of improvement that especiavy discussion on the rural areas it is vitally important But government must consider local initiative and civil enterprise. Centralist structure is ihiportant obstruction that in front of prosperity society. In our country, for improvement rural life were made many theoretic and practical studies but these studies have been unsuccessful. The most important reason of these, It is structure of centralist and bureaucratic government which wanted to control everything. In rural area, Unities of Service Conveyance to village have signed that very succes full investment by begining the local possibility and sources. But unity of Kaimakam has not orderly financiol, legal and organizational structure. All theoretic and practical studies revealed that town is seemly administrative institution which will be gone service towards rural area. It Will be done, give to budget to town Private management and to get juristic personality. EX