Öğrenci seçme sınavlarındaki (ÖSS) Türkçe sorularının ortaöğretimdeki Türk dili ve edebiyatı öğretim programları ile karşılaştırılması
The Comparison of Turkish questions in student selection examination (ÖSS) with Turkish language and literature curriculums of secondary education
- Tez No: 110071
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHSİNE BÖREKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 730
Özet
xm ÖZET DOKTORA TEZİ ÖĞRENCİ SEÇME SINAVLARINDAKİ (ÖSS) TÜRKÇE SORULARININ ORTA ÖĞRETİMDEKİ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ÖĞRETİM PROGRAMLARI İLE KARŞILAŞTIRILMASI Halit DURSUNOĞLU Danışman: Yard. Doç Dr. Muhsine BÖREKÇİ 2002 -SAYFA: 810 Jüri: Prof. Dr. Ahmet KIRKKILIÇ Prof. Dr. H. Ömer KARPUZ Doç. Dr. Mukim SAĞIR Yard. Doç. Dr. Ali KAFKASYALI Yard. Doç. Dr. Muhsine BÖREKÇİ Bu araştırma, ÖSS'de çok önemli yeri olan“Türkçeyi Kullanma Gücü”ile ilgili soruların orta öğretimde uygulanan Türk Dili ve Edebiyatı öğretim programları ile karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamında 1981 yılında yapılan ilk ÖSS'den 2001 yılına kadar yapılan Öğrenci Seçme Sınavları ile bu yıllar arasında orta öğretimde uygulamada olan 1957 ve 1991-92 öğretim programlan incelenmiştir. Buna ilâveten, Türk Millî Eğitim Sistemi içerisinde orta öğretim ve yüksek öğretim ile Türkçe ve Edebiyat öğretiminin günümüze kadarki tarihî gelişimi konulan üzerinde durulmuştur. Araştırmada, ÖSS'deki sorular, soru cümleleri esas alınarak, konularına göre adlandırılıp, öğretim programlan ve bu programların uygulamadaki araçları olan ders kitaplarındaki konular ile karşılaştırılarak, ÖSS'deki soruların öğretim programlan ile uygunluk derecesi tespit edilmeye çalışılmıştır. ÖSS'deki Türkçe sorulan, anlam bilgisi ve dil bilgisi konulan ile ilgili olup, öğretim programlarında bu konuların çoğunluğuna doğrudan, bazılarına ise dolaylı olarak yer verilmiştir; ancak, ÖSS'ye yönlendirici bilgi, beceri ve tutumların kazandırılmasında özellikle 1957 Türk Dili ve Edebiyatı öğretim programında çok önemli eksikliklerin olduğu tespit edilmiştir. ÖSS'nin, bazı konularda önemli eksiklikler olsa da, 1991-92 programı ile içerik bakımından daha fazla örtüştüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
XV ABSTRACT Ph. D. THESIS THE COMPARISON OF TURKISH QUESTIONS IN STUDENT SELECTION EXAMINATION (OSS) WITH TURKISH LANGUAGE AND LITERATURE CURRICULUMS OF SECONDARY EDUCATION HalitDURSUNO?LU Supervisor: Assist Prof. Dr. Muhsine BÖREKÇİ 2002 -PAGE: 810 Jury: Prof. Dr. Ahmet KHIKKELIÇ Prof. Dr. H. Ömer KARPUZ Assoc Prof. Dr. Mukim SA?BR Assist. Prof. Dr. Ali KAFKASYALI Assist. Prof. Dr. Muhsine BÖREKÇİ This study has been done with the aim of comparing“The power of using Turkish”having very important place in ÖSS with the curriculums of Turkish Language and Literature applied in secondary education. In this study the teaching curriculums applied in 1957 and 1991-92 Student Selection Examinations from firstly applied in 1981 to 2001 have been studied. In addition to this, the secondary education and high education in Turkish National Education System have been searched with the subjects of historically improving time period of Turkish and Literature teaching untill now. In study the questions in ÖSS have been named according to their question sentences and the appropriatness level of the questions in ÖSS have been tried to find out by comparing with the teaching curriculums and the subjects of their course books used in applying activities. The Turkish questions in ÖSS are related with the subjects of semantic and grammer and most of them have been placed in teaching curriculums directly and sometimes indirectly; but it has been understood that there have been a lot of problems and weaknesses about Turkish Language and Literature teaching curriculums in getting the students to have enough information, ability and motivation, to win the ÖSS especially 1957. As a result it has been found out and understood that the content of ÖSS have been more aqual to the content of 1991-92 teaching curriculum as if it has some important deficiencies.