İşletmelerde performans değerleme ve bir uygulama örneği
Performance appraisal in organizations and an example of aplication
- Tez No: 110072
- Danışmanlar: PROF.DR. NURULLAH GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İŞLETMELERDE PERFORMANS DEĞERLEME VE BİR UYGULAMA ÖRNEĞİ Faruk KALAY Danışman: Prof.Dr. Nurullah GENÇ 2002 -SAYFA: 124+IX Jüri :Prof. Dr. Nurullah GENÇ : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL :Prof.Dr. Muammer YAYLALI Çalışmamızın amacı, günümüz işletmelerinde, performans değerlemenin gerekliliğini ve önemini vurgulamak, işgörenlerin iş performanslarını etkileyen faktörleri ve etki oranlarını ortaya koymak, performans değerlemeye başlamadan önceki hazırlık çalışmalarından, sonuçların değerlenmesine kadar ki aşamalarda etkin bir değerleme için neler yapılması gerektiğini belirlemek, değerlemenin hangi amaçlarla yapıldığını tespit etmek ve performans değerleme sonuçlarının kullanılabileceği alanları belirlemeye yöneliktir. Öncellikle, etkin bir performans değerleme uygulaması için bilinmesinde yarar görülen bazı teknik terimler açıklanmıştır. Daha sonra, geniş bir boyutta ele alınarak, performans değerlemenin amaçları, kullanım alanları, işgören performansını etkileyen faktörler, değerleme çalışmaları sırasında karşılaşılabilecek sorunlar, değerleme sürecinde düşülen hatalar ve performans değerlemenin yararları ve sakıncaları gibi konulara detaylı bir şekilde yer verilmiştir. Performans değerlemesi çalışmalarına başlayacak işletmelere, teorik bilgi bazında rehber olabilecek nitelikte, performans değerlemesi çalışmalarının ilk aşamasından son aşamasına kadar izlenmesi gerekli süreç anlatılmıştır. Geleneksel ve çağdaş değerleme yöntemleri ayırımına gitmeden, günümüz işletmelerinde uygulamada en çok kullanılan performans değerleme yöntemleri açıklanmıştır. Bundan başka, çalışmamızın teorik kapsamının bir uygulaması olabilecek nitelikte. Van Et A.Ş.'de uygulamalı bir araştırma yapılmıştır. Performans değerleme konusunda, çoğunluğunu konu ile ilgili kaynaklardan tarama yaparak oluşturduğumuz kuramsal bilgiler ve Van Et A.Ş.'de görüşme kılavuzlu konuşma yöntemiyle yaptığımız araştırma sonuçları, tarihsel süreç içerisinde, performans değerleme ile ilgili bir çok konuda değişim ve gelişmeler olduğunu ortaya koymuştur. Bu amaçlarla hazırlanan ve performans değerleme konusunda hem kuramsal hem de uygulamalı bilgileri içeren bu çalışmanın, performans değerleme konusunda bundan soara yapılacak çalışmalara, kaynak oluşturacak ve ışık tutacak kadar ayrıntılı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT MASTER PERFORMANCE APPRAISAL İN ORGANIZATIONS AND AN EXCAMPLE OF APPLICATION Faruk KALAY Supervisor: Prof. Dr. Nurullah GENÇ 2002-PAGE: 124+IX Jury :Prof.Dr. Nurullah GENÇ :Prof.Dr. Dursun BİNGÖL :Prof.Dr. Muammer YAYLALI The aim of our preseni study is to emphasize the prominence and necessity of performance valuing, in today's corporations, to point out the factors affecting \vorking performances of the employes on a level of the affectability rates and to determine the necessary means and modes for an effective valuing from the proces of preparations before performance valuning is made up to the drawing of results, and to identify the fields into which such results of performance valuing could be applied. İn order to put into application an effective performance valuing some technical terms, which are considered to be of greater importance, have been explained. Then such topics as the aims of performance valuing and the problems faced in that process, the fields into vvhich it could be applied mistakes which are usually made in this process, the benefits of and the drawbacks of this valuing have been analysed in a detailed way. The means and modes necessary for theoretical knovvledge in the process have been presented in this study. The most popüler methods of performance valuing were conducted \vithout any discrimination of the traditional and the contemporary methods. Van Et A.Ş., a corporation based on the treatment and processing of meat in Van, became the chief focus of our concern in an attempt to apply the theoretical information, we conducted some of our studies within the context of this corporation, The theoretical knovvledge compiled from the related sources about our subject, the surveys conducted \vithin the such corporations as Van Et A.Ş. have shovvn us that performance valuing undervvent changes and many developments were mode in its historical process. in conclusion, it could be argued that such study vvhich is based on both theoretical and practical analysis is detailed enough to be a erference study and to illumine those to be conducted in the future.