Nietzsche'de perspektivizm anlam ve yorum
Perspectivism, meaning and interpretation in Nietzsche
  1. Tez No: 110087
  2. Yazar: HÜSEYİN SUBHİ ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULKUDDUS BİNGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Ill ÖZET DOKTORA TEZİ NİETZSCHE'DE PERSPEKTÎVİZM, ANLAM VE YORUM H. Subhi ERDEM Danışman: Prof. Dr. Abdulkuddûs BİNGÖL 2002- SAYFA: 265 Jüri : Prof. Dr. Abdulkuddûs BİNGÖL Çağdaş düşüncenin temel uğraşılarından olan hakikat sorunu, Nietzsche ve ardılları tarafından geleneksel anlayışın altedilmesi üzerine kurulur. Hakikatin altedilmesiyle birlikte öznenin ve doğanın anlaşılma imkanı perspektivist bir çerçeveye yerleştirilir. Burada yapılması gereken artık çoğulluğu içinde bir anlamlandırma ve yorumlama girişimidir. İnsan ancak bu şekilde tarihi ve kendini olumlayabilir. Nietzsche'nin postmodern takipçileri bu yeni anlayış çerçevesinde bütün insanlık tarihini ve kültür dünyasını yapıbozuma uğratarak yeniden bir inşa işine girişirler. Bu tam da Nietzsche'nin“değerlerin yeniden değerlendirilmesi”düşüncesinin yeni bir versiyonudur. Fakat bu girişimi anlamak için Nietzsche'nin fikirlerine dönmek gerekir. Nietzsche, modern felsefenin özneye tanıdığı statünün yıkılmasını esas alan perspektivist görüşü düşüncelerinde öne çıkarmakla post modern dönemin öncülüğünü yapmıştır. Bu düşüncenin serimlenmesinde, insanlık tarihinin yeniden değerlendirilmesi, kültür dünyası, estetik alanın yaratıcılığı, dilin hakikat üretme yeteneği, anlamın ve yorumun akışkanlığı ve çoğulluğu bu bağlamda ele alınması gereken hususlardır. Bu husus, bu çalışmanın da temel hedefidir. Bu çalışmada Nietzsche'nin sunduğu bu yeni bakış açıları irdelenmektedir. Bu bağlamda, Onun düşünceleri üzerinde yeni vurgulan öne çıkaran yorumcuların görüşleri ele alınarak konuya genişlik getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ph. D. THESÎS PERSPECTÎVİSM, MEANING AND INTERPRETATION IN NIETZSCHE H. Subhi ERDEM Supervisor: Prof. Dr. Abdulkuddûs BİNGÖL 2002- PAGE: 265 Jury : Prof. Dr. Abdulkuddûs BİNGÖL The problem of truth, as one of the primary fields of contemporary thought, is established on the elemination traditional approaches by Nietzsche and his successors. Along with this overcoming the traditional concept of truth, the possible understanding of subject and nature is set up to a perspectivist frame. What is to do, in this context, is to introduce an enterprise meaning and interpretation of the plurality of relations. A person can only realize the history and himself in this way. The postmodernist successors of Nietzsche, in this new comprehension frame, deconstructed all human history and world culture and they reconstructed them. This is a new version of Nietzsche's concept“the re-evaluation of values”. In order to understand this enterprise it is necassary to turn to Nietzschean ideas. Nietzsche had proceeded the postmodern period because, his ideas put a premium on perspectivist opinion that is based on destruction of the status given to subject by modern philosophy. In this context, the issues to be regard in this thought analysis are; re-evaluation of human history, cultural world, the creative field of aesthetic, the ability of language in producing the truth, the flux and plurality of meaning and interpretation. This point, is also basic aim of this study In this study we considered Nietzschean perspectives at lenght. Hence, considering the recent opinions of the interpreter on Nietzsche's thougts, we have tried to evaluate the subject from a wider perspective in this study at large.