Çanakkale ilçelerindeki Osmanlı Dönemi cami mimarisi
Mosque architecture of the Ottoman Age in Çanakkale and cointies
- Tez No: 110088
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 362
Özet
Yerleşimi M.Ö. 2000 yılına kadar uzanan Çanakkale ve yöresi, diğer kültürlerin yeşerip olgunlaşmasına ev sahipliği yaptığı gibi, Osmanlı Devleti'nin gelişip yükselmesinde önemli bir yere sahiptir. Bölgenin bu önemine paralel olarak mimari yapılaşma süratle devam etmiştir. Fakat bu yapılaşma imparatorluğun diğer kentlerindeki mimari yapılara göre, daha mütevazı boyutlarda olmuştur. Araştırma yaptığımız bölgedeki camilerde, Osmanlının hemen her döneminde görülebilen mimari üslup uygulanmıştır. Ezine Kemallı Asılhan Bey Camii, Behramkale Hüdavendigar Camii, Çardak Yakup Bey Camii ve Gelibolu Ulu Camii dışındaki diğer camiler, Osmanlı cami mimarisine fazla bir katkı sağlamamıştır. Çanakkale ve ilçelerindeki camilerde; kesme taş, tuğla, azda olsa mermer ve alçı malzeme de kullanılmıştır. Camilerdeki, strüktürel elamanlar oldukça sade basit bir formda ele alınmıştır. Bölgedeki camilerin büyük bir bölümünde sade hatlar devam ettirilmiş, Kemallı Asılhan Bey Camii'nde pencere alınlıklarındaki, Behramkale Hüdavendigar Camii'nin alçı mihrabının üzerindeki, Gelilibolu Ulu Camii' nin muhtelif yerlerindeki, süslemeler dikkate şayandır.
Özet (Çeviri)
Having been opened to settlement in about 2000 B.C., Çanakkale and its environs took an important part in being established and grown of the Ottoman Empire as well as other cultures. Therefore, architectural construction in this area has been continued rapidly although it was less imposing than that in the other areas of the Empire. Architectural style, which could be seen almost in every age, was applied to the mosques in the area covered in this study. Therefore, with the exception of the Ezine Kemalli Asılhan Bey Mosque, the Behramkale Hüdavendigar Mosque, the Çardak Yakup Bey Mosque, and the Gelibolu Ulu Mosque, in all the mosques it could not be made any contribution to the mosque architecture of the Ottoman. Hewn stone, brick, and little marble and plaster materials were used in the mosques in Çanakkale and its counties. Structural elements in the mosques are highly modest and simple, which has been sustained so that window architravs in the Asilhan Bey Mosque and decorates in the Gelibolu Ulu Mosque and on the plaster niche in the Behramkale Hüdavendigar Mosque are note worthy.