Peyam-ı Edebi (Peyam gazetesi edebi ilavesi)
Peyam-ı Edebi (The literary supplement of the newspaper Peyam) investrigation, index, choise texts
  1. Tez No: 110089
  2. Yazar: ADEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET TÖRENEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ“PEYAM-I EDEBΔAdem ŞAHİN 2002 -Sayfa: 261 Danışman : Doç. Dr. Mehmet TÖRENEK Jüri : Jüri : Peyam-ı Edebi, Peyam gazetesinin (Peyam-ı Sabah ) edebiyat ilavesidir. 1329 ile 1336 yılları arasında 75 sayı olarak yayınlanmıştır. Bu çalışmada Ali Kemal'in çıkarmış olduğu Peyam gazetesinin edebiyat ilavesi olan Peyam-ı Edebi'nin yayın serüveni ve özellikleri incelenerek yazar ve konu adına göre fihristleri hazırlanmıştır. Mecmuada yer alan tüm şiirler, edebiyat ilgili farklı makaleler çevrilmiştir. Bu çalışmanın Peyam-ı Edebi ile ilgilenen araştırmacılara çalışmaları esnasında yardımcı olacağı ümid edilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTERS THESIS PEYAM-I EDEBİ Adem ŞAHİN 2002- PAGE: 261 Supervisor : Asist. Prof. Mehmet TÖRENEK Jüri : Asist. Prof Asist. Prof Peyam-i Edebi, wich was published between 1329 and 1336 as 75 issve, was the literature addition of the newspaper Peyam ( Peyam-ı Sabah ). In this work releasing adventure and features of“ Peyam-ı Edebi ”which was the literature addition of the newspaper Peyam, published by' Ali Kemal, were considered and an index was prepared in terms of writer subjects. All of the poetries and articles about literary and social life were translated it is hoped that this study will be helpful to the other researchers who are willing to study on Peyam-ı Edebi.