Nuvidi-yi Şirazi ve Defter-i Derd Mesnevisi
  1. Tez No: 110094
  2. Yazar: AYŞE KİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYİS DEĞİRMENÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Nuvîdî-yi Şîrâzî ve Defter-i Derd mesnevisi adlı bu çalışma bir Giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş'te Nuvîdî-yi Şîrâzî'nin hayatı, eserleri edebi kişiliği hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Birinci Bölüm'de, metindeki edebi sanatlarına değinilmiş, metnin vezin ve kafiye özellikleri üzerinde durulmuş ve Nuvîdî-yi Şîrâzî'nin eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci Bölüm'de ise söz konusu eserin, tenkitli metni yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study named Nuvîdî-ye Shîrâzî and Daftar-e Dard masnavi consist of an introduction and two chapters. In the introduction information is given about Nuvîdî-ye Shirazi's life and literary career. The literary art is taken to hand in the first chapter and rhyme and meter is explained. Also information about Nuvîdî-ye Shîrâzi's written works is given. In the second chapter there is a critical approach to the text.