Gelir dağılımının belirleyicileri ve Erzurum ili gelir dağılımı örneği
Determinants of income distribution and case of Erzurum Province
  1. Tez No: 110095
  2. Yazar: FATMANUR ÇUBUKÇU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALAATTİN KIZILTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ GELİR DAĞILIMININ BELİRLEYİCİLERİ VE ERZURUM İLİ GELİR DAĞILIM ÖRNEĞİ Fatmanur Çubukçu 2002, 149 Sayfa Danışman: Yrd. Doç. Dr. Alaattin Kızıltan Jüri : Yrd. Doç. Dr. Alaattin Kızıltan : Prof. Dr. Metin Türko : Yrd. Doç. Dr. Hayati Aksu Gelir dağılımı ve gelir dağılımında adaletin sağlanması, gerek Türkiye, gerekse dünya üzerinde yer alan diğer ülkeler için sosyo-ekonomik açıdan oldukça önemli olgulardan biridir. Arzettiği öneme rağmen konu ile ilgili olarak yapılan çalışmaların yetersizliği, dağınıklığı ve uygulamalı çalışmaların sık aralıklarla yapılmamasının yanısıra, bölgesel nitelikte kapsamlı araştırmaların olmamasına paralel olarak bu araştırmaya yönelinmiştir. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, öncelikle konu ile ilgili temel kavramlara yer verilmiş, daha sonra gelir dağılımı yaklaşımları ve gelir dağılımını ölçüm metodları incelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölüm, gelir dağılımının türlerini ve belirleyicilerini araştırmaya yöneliktir. Bu bölümde, mevcut verilerin imkan sağladığı ölçüde, Türkiye'deki durum da ortaya konulmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölüm bir literatür araştırması niteliğindedir ve Türkiye'de yapılan başlıca gelir dağılımı çalışmalarının kronolojik bir sıralamasını vermektedir. Çalışmanın son bölümünde, teorik çerçevede incelenen konuların ışığı altında yapılan bir saha araştırması yer almaktadır. Konu, düzenlenen bir anketle Erzurum il merkezi için test edilmeye çalışılmıştır. Yapılan uygulamalı çalışma sonucunda, Erzurum'da, eldeki verilere göre zaten bozuk olan gelir dağılımının daha da derinleşmiş olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS DETERMINANTS OF INCOME DISTRIBUTION AND CASE OF ERZURUM PROVINCE Fatmanur Çubukçu 2002, Page: 149 Supervisor: Assist. Prof. Dr. Alaattin Kızıltan Jury: Assist. Prof. Dr. Alaattin Kızıltan : Prof. Dr. Metin Türko : Assist. Prof. Dr. Hayati Aksu Income distribution and to provide fairness in the distribution process is one of the important phenomena in terms of socio-economical point of view for both Turkey and other countries of the world. In spite of its importance studies in the field are insufficient, dispersed and studies with applications are not carried out in close time zones. All of these factors directed us o carry out a study in the field. The study consists of four parts. In the first part, basic concepts about the subject are provoked and then income distribution approaches and methods of measuring income distribution are analyzed. The second part is about kinds and determinants of income distribution. In this part, to the extent that data allow, the situation in Turkey is revealed. The third part is a literature research and lists major studies about income distribution in Turkey. In the last part of the study, a field research, which is carried out in the light of theoretical framework, is placed. The subject is tested with a questionnaire for Erzurum province center. As a result of this study, it is found out that income distribution, which was already tainted according to the data on hand, became even deeper.