Demeter
  1. Tez No: 110097
  2. Yazar: DAVUT KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARAOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ DEMETER Davut KAPLAN Danışman: Doç. Dr. Mehmet KARAOSMANOĞLU 2002-SAYFA: 162 Jüri: Doç. Dr. Mehmet KARAOSMANOĞLU Demeter kültü ve tapınımı, Anadolu, Yunanistan, İtalya, Sicilya ile K. Afrika'da Klasik Yunan Mitolojisinin bir parçası olarak çok önemli bir yer edinmiştir. Yapılan araştırmalar, Demeterin“Bereket Tanrıçası”özelliğinden dolayı İ.Ö. 8 yy. başlarından Roma Dönemi'ne dek uzanan tarih dilimi içerisinde geniş bir bölgede tapınım gördüğünü ortaya koymaktadır. Tanrıça klasikleşmiş iş ve özelliklerini kazandıktan sonra“Demeter”olarak isimlendirilmiş, Anadolu, Girit ve Mısır'daki eski yerel tanrıçaların özelliklerini de alarak Grek Panteonu'na yerleşmiştir. Bütün kült merkezleri ve mitoslarında genellikle, kızı Persephone ile birlikte yer almıştır. Anadolu, Yunanistan, İtalya ve Sicilya'da görkemli tapınaklarda tapınım görmüştür. Bu çalışmada Demeter'in kökeni, işlevleri, mitolojileri ve tapınakları bir bütün olarak yeniden ele alınarak tanrıçanın kişiliği ve antik çağ düşüncesindeki yeri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS DEMETER Davut KAPLAN Supervisor: Asc. Prof. Dr. Mehmet KARAOSMANO?LU 2002-PAGE: 162 Jury: Asc. Prof. Dr. Mehmet KARAOSMANO?LU Cults of Demeter occupies a significant place as a part of Classical Greek Mythology in Anatolia, Greece, Italy, Sicily and Nord Africa. The surveys have shown that the Fertility Goddess was adored in a very large area from the early 8. B.C. to the Roman Age. Having gained the classical functions and features of the local goddess in Anatolia, Crete and Egypt too, the goddess was firmly accepted as the Symbols of Motherhood in Anatolia, of Fertility in Greece. Yet she has always been mentioned to gether with her daughter Persephone in centres of cult and mythologies. She has been erected in important temples of cult Anatolia, Greece, Italy and Sicily. As a result, we have dealt with the origin functions, myths and Temples of Demeter in this study, In the light of these topies, we have tried to reveal the personality of the Goddess.