Klasik Dönem söz ve anlam biliminin Türkçe ve edebiyat öğretiminde fonksiyonel kullanımı
Functional usage of classic period word and meaning of Turkish and literature
- Tez No: 110096
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KIRKKILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 508
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ KLÂSİK DÖNEM SÖZ VE ANLAM BİLİMİNİN TÜRKÇE VE EDEBİYAT ÖĞRETİMİNDE FONKSİYONEL KULLANIMI A. Halim ULAŞ Danışman: Prof. Dr. Ahmet KIRKKILIÇ 2002-Sayfa:500 jurı. Klâsik dönem söz ve anlam biliminin Türkçe ve Edebiyat Öğretiminde Fonksiyonel Kullanımı adlı doktora tez çalışması, bin yıllık Türk kültür tarihinin belâgate yansımalarını, yazılı ve sözlü kültür unsurlarının etkili ve doğru ifade kullanımını değerlendirilerek günümüz Türkçe ve Edebiyat öğretimine aktarımını amaçlamaktadır. Türk edebiyatında belagat çalışmaları on dokuzuncu yüz yıldan itibaren belirli bir ivme kazanmıştır. Özellikle Cevdet Paşanın Belâgat-i Osmaniye adlı kitabı, belagat konularını belirli ölçüde Türkçe nazım ve nesre uygulama çabası güder. Bu eserle birlikte zihinlerde Türk düzyazı ve şiir dilini belirli bir formda değerlendirme, belagat ve fesahatin kurallarını söz dizimine uygulama çabaları hareketlilik kazanır. Fesahat, yazılı ve sözlü dildeki ifade yanlışlarını tespit ederek, bu yanlışlara düşülmesini önler. Meani metnin söz dizimsel yapısını, söz-dizimi üslûp ilişkisini değerlendirir. Mecaz, istiare, teşbih ve kinayenin yanında modern dil bilim bağlamında gösterge bilimi de ele alan beyan, genel anlamda semantik yani anlam bilim ile ilgilidir. Son olarak ele aldığımız, bedi ise söze ve anlama dayalı edebî sanatları inceler. Bedi, büyük ölçüde biçem bilimle/ deyiş bilim (stylistics) ilgilidir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT PH.D. THESIS FUNCTIONAL USAGE OF CLASSIC PERIOD WORD AND MEANING SCIENCE ON TEACHING OF TURKISH AND LITERATURE A. Halim ULAŞ Supervisor: Prof.Dr. Ahmet KIRKKILIÇ 2002-Page: 500 Jury:By the name of Functional Usage of Classic Period Word And Meaning Science On Teaching Turkish And Literature doctoral thesis aims to analysis thousand yearbook Turkish historical culture reflective to rhetoric, written and oral culture elements effective and right usage and transfer modern contemporaric education of Turkish and literature. Rhetoric work on Turkish Literature has acqured most acceleration. Especially with Belâgat-ı Osmaniye that written by Ahmed Cevdet Pasha that aims to practice rhetorical subjects to written and oral language. By this book in the memory evulation of written and oral language, practice of rhetorical rules to syntax acqured some activity. Fesahat, fixes mistakes on written and oral language and provents make mistakes. Meani, evulations the relation between speech and syntax. By metaphor, comparison and allustion on the modern linguistic, beyan has a relation between sign. In general meaning beyan also has a relation with semantics At the end we work on bedi study on literary arts. Bedi has a great relation stylistics.