Çeşitli yönleriyle Buhari Şerhi Feyzu'l-Bari
Sahih al-Bukhari's commentary 'Faid al-Bari' with its variety aspects
  1. Tez No: 110103
  2. Yazar: HARUN ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ ÇEŞİTLİ YÖNLERİYLE BUHARI ŞERHİ FEYZU'L-BÂRÎ Harun ÖZÇELİK Danışman: Prof. Dr. İbrahim BAYRAKTAR 2002- Sayfa: MI + 276 Jüri: Prof. Dr. İbrahim BAYRAKTAR Prof. Dr. Bahattin KÖK Prof. Dr. Kemal SANDIKÇI Yrd. Doç. Dr. Tevhit BAKAN Yrd. Doç. Dr. Selçuk COŞKUN Muhammed Enver el-Keşmiri, çağdaş İslam alimlerinden biridir.“Feyzu'1-Bârf ala Sahîhi'l-Buhârî”adlı eser, onun Sahîh-i Buhârî üzerine yaptığı açıklamalarını ihtiva eden bir kitabıdır. Tezde bu kitabı çalıştık. Bu tez, bir giriş, dört bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında, Keşmiri'nin hayatı, ilmî kişiliği ve eserleri hakkında bilgi verdik. Birinci bölümde, Feyzu'l-Bârî'nin kaynaklan, üslûbu ve tertibi hakkında açıklamalar yaptık. İkinci bölümde, Feyzu'l-Bârî'nin Buhârî'nin bab başlıklarını şerh metodu hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, Feyzu'l-Bârî'nin hadisleri şerh metodunu anlattık. Dördüncü bölümde, Feyzu'l-Bârî'nin ilimler yönünden durumunu ve Buhârî şerhleri arasındaki yerini anlattık. Sonuçta ise, Feyzu'l-Bârî'yi incelememizden elde ettiğimiz neticeleri belirttik.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ph. D. THESIS SAHİH AL-BUKHARİ 'S COMMENTARY“FAİD AL-BARİ”WITH ITS VARIETY ASPECTS Harun ÖZÇELİK Supervisor: Prof. Dr. Ibrahim BAYRAKTAR 2002- Page: VII + 276 Jury: Prof. Dr. Ibrahim BAYRAKTAR Prof. Dr. Bahattin KÖK Prof. Dr. Kemal SANDIKÇI Assist. Prof. Dr. Tevhit BAKAN Assist. Prof. Dr. Selçuk COŞKUN Mohammad Anvar al-Kashmiri is one of the contemporary islamic scholars.“Faid al- Bari ala Sahih al-Bukhari”is the name of his book that have his explanations on“Sahih al- Bukhari”. We have studied on this book in this thesis and it has an indroduction, four chapters and a conclision. In the introduction, we have explained about the life of Kashmiri, his knowledge and personality. In the first chapter, we have maintained the sources, methods and projects of Faid al- Bari. In the second chapter, some knowledge has been given about Faid al-Bari's expiation methods concerning the heads of subject of Sahih al-Bukhari. In the third chapter, we have explained and took hand Faid al-Bari's hadith expiation methods. In the fourth chapter, we have expressed the condition of Faid al-Bari concerning sciences and also its degree in the Sahih al-Bukhari' s commentaries. And also in the end, we have pointed out the conclision being examined.