Şarkışla şehrinin coğrafyası
The Geography of Şarkışla city
- Tez No: 110114
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KENAN ARINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ŞARKIŞLA ŞEHRİ'NİN COĞRAFYASI Mutlu AKDENİZ Tez Danışmanı: Doç.Dr. Kenan ARINÇ 2002, Sayfa: 194 Jüri: Doç.Dr. Kenan ARINÇ Şarkışla, İç Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Kızılırmak Bölümü'nde yer alır. Şehir, Sivas iline bağlı bir ilçe merkezidir. Sivas'a karayolu ile yaklaşık 81 km uzaklıkta bulunan yerleşme, ilin güneybatısında kalır. Şehir, yaklaşık kuzeydoğu-güneybatı istikametinde uzanan Şarkışla Ovası içerisindedir. Yerleşmenin bulunduğu kuruluş yeri, tektonik faaliyetler ve jips erimeleriyle oluşmuş bir depresyon içerisindedir. Şehri, batıdan Yozgat ve Gemerek, doğudan Sivas ve Altınyayla, güneyden Kayseri ve kuzeyden de Yıldızeli sınırlandırmıştır. Şarkışla İlçesi yönetim alanı yaklaşık 1965 km2 kadardır. Bununla birlikte, belediye yönetim sınırları dahilinde kalan sahanın yüzölçümü 9472 ha. kadardır. Yerleşme, doğusunda Merkez Hüyük, Döllük ve Maksutlu köyleri, güneyinde Cemel, Gümüştepe ve Gürçayır köyleri ile Kılıçkıran (1273 m) ve Eğerdurmaz (1329 m) tepeleri ve kuzeyde Elmalı, Çatalyol kırsal yerleşmeleri ile Poyrazlı (1666 m), Beltepe (1628 m) ve Sarıgüney (1575 m) tepeleri ile sınırlandırılmıştır. Şarkışla'da yarı nemli bir iklim görülmektedir. Yıllık ortalama sıcaklığı 9,0 °C'dir. Şarkışla'da yıllık ortalama 414,4 mm yağış meydana gelir. Şarkışla'da 1997 yılı genel nüfus sayımı sonuçlarına göre, yaklaşık 19183 kişi bulunmaktadır. Yerleşme, genç ve dinamik bir nüfusa sahiptir. Şehirde okuma yazma oranı % 98 kadardır. Yerleşme tarihinin M.Ö. 1600'lü yıllara kadar eskiye götürüldüğü tahmin edilmektedir. Tarihte bir çok kültürün egemenliğinde kalan yerleşme, MalazgirtSavaşı'ndan sonra Türklerin hâkimiyetine girmiştir. Şehir, 1408 yılında Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır. Yerleşmenin ilk kurulduğu konum, Kale denilen tepelik alandır. Fonksiyonel özellikleri bakımından Şarkışla, bir şehir yerleşmesidir. Şarkışla'da hakim fonksiyon hizmetler sektörüdür. Bununla birlikte tarımsal faaliyetler, ikinci derecede öneme sahip fonksiyondur. Tarımsal faaliyetlerle hayvancılık iç içedir. Yerleşmede atölye tipi sanayî tesisleri yanında modern sanayi tesisleri de bulunmaktadır. Turizm faaliyetlerinin gelişmediği şehirde, sanayî önemli bir potansiyel oluşturmaktadır. Ulaşım faaliyetleri gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE GEOGRAPHY OF ŞARKIŞLA CITY Supervisor: Assoc.Prof. Kenan ARINÇ 2002, Page: 194 Jury: Asoc.Prof. Kenan ARINÇ Şarkışla located in the part of upper Kızılırmak in the region of inland Anatolia. It is a city, centre being connected with Sivas city. This settlement wich exist at some distances about 81 km from Sivas remains in the soutwest of the city. The city appears in Şarkışla plain in the direction between Nort-east and South-west. The settlement is the interior of tectonic functions and a gypsum dissolution formation of a depression. The area is by Yozgat, Gemerek in the west, by Sivas and Altinyayla in the east, by Kayseri in the south and by Yıldızeli to border in the north. The administration area of Şarkışla is about 1965 km2. However, the area wich is in the boundaries of municipal administration is about 9472 ha. This settlement is by Merkez Hüyük, Döllük and Maksutlu villages in the east, by Kızılcakışla, Kayapınar and Dikili villages, in the west, by Cemel, Gümüştepe and Gürçayır villages with Kılıçkıran (1273m) and Eğerdurmaz (1329m) hills in the south and Elmalı, Çatalyol rural settlements with Poyrazlı (1666m), Beltepe (1628m) and Sarıgüney (1 575m) hills in the north to definite. The half damp a climate seems in Şarkışla. The annual average tempature is 9,0 °C. The annual precipitation about 414,4 mm occurs on average. Aproximately 19183 people live there according to results of 1997 General Census of establishment in Şarkışla. The settlement has a young and dynamic population. Nowadays the endeavour of project of population has been made in the city. The city is to reading and writing proportion 99 percent.VII The history settlement was estimated to be leaning aganist in 1600 B.C. The settlement that had been under the sovereingty of many cultures in the history was conguered by the Battle of Malazgirt. The first position in wich the settlement has located Castle is the hill area. Şarkışla where fuctional specialities have devoloped is a residential city. The employment economy sector is dominant in Şarkışla. However, the agricultural activities important second function in city. The agricultural fuctions and animal husbandry is concentic. However, the workshop type industry establishments with modern industry establishment was founded too. The tourism business hasn't developed cityt, the industry is to make up important a potartial. The cominacation and correspondence functions was developed.