Şarkışla Emlek yöresinde yaşayan alevilerin kültürel ve dini yaşantıları üzerine bir araştırma
A Research on Alevi's cultural and religious life living around Şarkışla-Emlek region
- Tez No: 136944
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN BOZKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET BAŞLIK: ŞARKIŞLA EMLEK YÖRESİNDE YAŞAYAN ALEVİLERİN KÜLTÜREL VE DİNİ YAŞANTILARI ÜZERİNE BİR İNCELEME. Bu tez, Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır. Bu çalışma, bir giriş, üç bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde, tezimizin amacı, sınırlılıkları ve araştırmanın yöntemi üzerinde durulmaktadır. Ayrıca bu bölümde, Alevilik ve Bektaşilikteki inanç unsurları hakkında kaynak ve şahıslardan hareketle bilgi verilmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde, yörenin tarihi ve coğrafi durumu hakkında bilgi verilmiştir. Yine bu bölümde, köylerin coğrafi demografik dağılımı verildikten sonra ekonomik durumu, eğitim- öğretim seviyesi ve din eğitimi ile ilgili tespitler verilmiştir. İkinci bölümde, gözlem ve müşahedeye dayanak Şarkışla Emlek yöresindeki Alevilerin sosyal yapısı, gelenekleri ve inançları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise, yöredeki ziyaret yerleri tanıtılmıştır. Sonuç kısmında ise, eserin genel bir değerlendirilmesi yapılarak bazı dikkat çekici önemli noktalar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY TITLE: A RESEARCH ON ALEVÎ'S CULTURAL AND RELİGİOUS LİFE LIVING AROUND ŞARKIŞLA-EMLEK REGION. This thesis has been prepared as a master thesis at Cumhuriyet University, Social Science Institute. This study consist of an introduction, theree chapters and a conclusion. The aim of the thesis, the method of study were presented in the introduction chapter. And some knowledges about Alevis and Baktashi order were given based on literatures and person lives in the Region. In the first chapter, some geographical and historical knowledges were given about the Region. And, in the same chapter the village's demographical, economical structure, level of education and religious education were emphasized. In the second chapter, Alevî's social structures, traditions and beliefs were investigated using observation method. In the third chapter, the places of pilgrimage around the Region were presented. In the conclusion, the study analysed and some noticeble points were indicated.