Şarkışla'nın sosyo kültürel ve dini yapısı üzerine bir inceleme
On the socio-cultural structure of Şarkışla in the introcluction of the study
- Tez No: 63486
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÖKBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET Bu araştırma Şarkışla'nın sosyo-kültürel yapısını içermektedir. Dört bölüm halinde sunduğumuz bu çalışmanın giriş bölümünde araştırma metodu ve tekniklerinin yanı sıra. teorik olarak sosyo kültürel yapı üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde Şarkışla'nın sosyoekonomik ve kültürel yapısı başlığı altında ilçenin tarihi gelişimi, coğrafi ve demografik dağılımı, ekonomik durumu, eğitim-öğretim durumu ile din eğitimi konuları verilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde ise Şarkışla ve çevresinde örf adet ve inançlar üzerinde durulmuştur. Hayatın çeşitli safhaları başlığı altında; doğum, çocuk, düğün, evlenme, ölüm ve ölüyle ilgili inanışlar ve adetler işlenmiştir. Ayrıca bu bölümde Tabiatla ilgili inanışlar başlığı altında; cin, şeytan, ağaç, ateş, su, giyim-kuşam, avcılık, nazar, ocak inancı, uğurlu ve uğursuz günler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise Şarkışla' daki yatırlar, taş, kaya, dağ ve şifalı sulardan oluşan ziyaret yerleri hakkında detaylı bir şekilde bilgi sunulmuştur. Dördüncü bölümde çalışmanın bir değerlendirilmesi yapılarak elde edilen dikkat çekici noktalar vurgulanmıştır. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In short, our study is on the socio-cultural structure of Şarkışla. In the introduction of the study, which we presented in three parts, the socio-cultural structure of the town is concentrated the oreticaily along with the methods and techniques related to the study. In the first part it is tried to give information about the historical development of the town, and geographical and demographical dispersion, economic and educational stuation, religious life under the title of“The socio economic and cultural structure of Şarkışla”In the second part the customs, traditions and believes inside and around Şarkışla are concentrated on same traditions and believes on birth, children, marriages, weddings, death and funerals which are presented under the tittle of“Believes Related to the different Stages of Life”. In addition more information is given about the faith on natural events, demons, devils, trees, waters, clothes, hunting, evileye, the belief of“Ocak”, lucky and unlucky days. In the third part the places to visit in Şarkışla including saints, mountains, stones and healing waters are described one by one. In the fourth chapter the study was evaluated complately and important points were stressed. IV