Kur'an belagati ve fonetiği yönünden kıraatler
Various dialects of qıra'ah (tilawah) from the point of view of Koranic eloguence and phonetics
  1. Tez No: 110119
  2. Yazar: NECDET ÇAĞIL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECATİ TETİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 492
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ KÜR' AN BELAGATI VE FONETİĞİ YÖNÜNDEN KIRAATLER Necdet ÇAĞIL Danışman: Yrd. Doç. Dr. Necati TETİK 2002- SAYFA 480 + XH Jüri : Yrd. Doç. Dr. Necati TETİK Prof. Dr. Sadık KILIÇ Prof. Dr. Bahattin KÖK Prof. Dr. Nasrullah HACIMÜFTÜOĞLU Prof. Dr. Salih AKDEMİR Kur'an'ın belagat ve fonetik veçhesini, onun ayrılmaz bir parçası olan kıraat olgusu içerisinde araştırmaya hasrettiğimiz bu çalışma, bir“giriş”ve üç“bölüm”den oluşmaktadır.“Giriş”kısmında, tezin genel yapısına mesnet oluşturmak üzere kıraat ve fonetik kavramları etrafında şekillenen bazı konularla ilgili ön bilgiler sunulmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde Kur' an belâgati ve fonetiği ile ilgili genel bir değerlendirmeğe yer verilmiş olup, Kur'an'ın lafız ve mana güzelliklerini yansıtan, onun içsel mûsikîsini bediî ve estetik bazında ön plana çıkaran bazı temel özellikler ana çizgileriyle ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu arada Kur'an'ın evrenselliğine dikkat çekme amacına yönelik olarak, belagat ve mûsikî yönünden Kur' an ile Kitabı Mukaddes arasında kısmî bir mukayeseye gidilmesi de ön görülmüştür. İkinci bölümde Kur' an belâgatinin, sırf“kıraat”olgusu bazında ortaya konması amaçlanmış olup, bu yapılırken, belagat ilminin sistematiğine uygun olarak, sırasıyla ma'ânî, beyân ve bedi' dallarını ilgilendiren sentaks yapılar ve sanatsal incelikler, hem lafız hem mana güzelliklerini yansıtacak biçimde konu edilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise Kur' an' ın fonetik yapısı, yine sırf“kıraat”bazında ele alınmak suretiyle, konular genel olarak kelime yapısı ve ağız zenginliği etrafında şekillendirilerek, önce müzikal boyut, daha sonra ses-anlam ilişkisi üzerinde durulmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
vm ABSTRACT Ph. D. THESIS VARIOUS DIALECTS OF QIRA'AH (TTLAWAH) FROM THE POINT OF VIEW OF KORANIC ELOQUENCE AND PHONETICS Necdet ÇA?IL Supervisor. Asist. Prof. Dr. Necati TETİK 2002-PAGE: 480 + XH Jury : Asist. Prof. Dr, Necati TETİK Prof. Dr. Sadık KILIÇ Prof. Dr. Bahattin KÖK Prof. Dr. Nasrullah HACIMÜFTÜO?LU Prof. Dr. Salih AKDEMİR This thesis, aiming at studying the phonetic system and eloquence of Koran in respect of various modes of recitation, is composed of three main chapters: The Introductory Chapter presents some, general information on the terms of qira 'ah (recitation) and phonetics as a background to further discussions on the topics based on these concepts. Chapter One is concerned with pointing out some distinguished qualities of Koran manifesting both its verbal and spiritual grace and beauty, to reflect its intrinsic.but aesthetic musicality. Furthermore, the holy scripture of Koran and that of Bible are compared and contrasted from the point of eloquence and musical features so as to emphasize the universal appeal of Koran. Chapter Two is devoted to demonstrating the exelusiveness of Koranic eloquence in terms of recitation in particular. Employing the systematic method of rethoric, the syntax of the divine scripture and the cultivated and artful devices used within the text are presented in subchapters as ma'ani (semantics; semiologie), beyan (rhetoric of tropes and metonymies) and badi ' (aesthetics; tropes) respectively. Chapter Three focuses on the phonetic qualities of Koran from the point of view of qira'ah in particular. The topics such as“linguistic structure”and“variety of articulations and enunciations”are taken up with particular emphasis on Koran's musical quality and the interrelation of its literary meaning and sound.