Aristoteles'in bilgi teorisi
Aristotles knowledge theory
  1. Tez No: 110120
  2. Yazar: YALÇIN ERCAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEBAHATTİN ÇEVİKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ARİSTOTELES'İN BİLGİ TEORİSİ Yalçın ERCAN Danışman: Yrd. Doç. Dr. Sebahattin ÇEVİKBAŞ 2002-Sayfa: 86 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Sebahattin ÇEVİKBAŞ Bilgi, süje ile obje arasında kurulan bağdır. Bilgi teorisi, bilginin kaynağı, değeri, ölçütü ve sınırını araştıran alandır. İlkçağ felsefesinin en sistemli düşünürü olan Aristoteles'e göre bilmenin ve bilginin töz, madde ve form, etkin ve edilgin akıl, oluşun analizi, duyum, ortak duyu imgelem, düşünme, bilgi, olasının bilgisi (diyalektik kıyas), retorik kavramlarıyla yakın bir ilişki vardır. Ona göre bilginin kaynağında duyulu, dünya olsa da duyulur dünyanın verileri, bize asıl ve doğru bilgiyi sağlama da yetersizdir. Bu yetersizliği giderecek olan kesin ve asıl olan öz bilgiye ulaşacak akıl vardır. Bu yüzden Aristoteles rasyonalizme yakın bir filozof olarak sayılabilir. Aristoteles bilginin değerini, ilk ilkelerin bilgisi olan, kanıtlanamayan, apaçık doğru kabul edilen tümelin ya da formun bilgisi olarak görürken; bilginin sınırını da duyulur dünyanın bilgisinden başlatıp ilk ilkelerin bilgisi olan özün ya da tümelin bilgisi ile sınırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS ARİSTOTLES KNOWLEDGE THEORY Yalçın ERCAN Supervisor: Assist. Prof. Dr. Sebahattin ÇEVİKBAŞ 2002-Page: 86 Jury: Assist. Prof. Dr. Sebahattin ÇEVİKBAŞ Knowledge is a connection between subject and object. The theory of knowledge is a field studying of the source, the value, border of knowledge, Aristotles is the most systematical philosopher of the Classical Age. According to Aristotles, knowledge are related to the substance, matter and form, active and passive mind the analyzes of being exitence, sence, commensense, image, thinking, knowledge, the knowled, of the contingency, dialetic syllogism, retoric. According to him,“to know”is to know something. According to him, whereas there are the knowledges of the sensible world in the source of the knowledge, the facts of the sensible world, are not enough for us to reach the true knowledge. Therefore the reason will reach us to the Truth. So Aristotles is know as a rasyonalist philosopher. While Aristotles thinks that the value of knowledge is the knowledge of the first principles becaning unclear, the knowledge of universal or form he starts the border of knowledge from knowledge of the sensible world end minimalies it with knowledge of substance or universal becaming the knowledge of the first principles.